• WSZYSTKIE
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Jak zarejestrować produkt jako chroniona Nazwa Pochodzenia/chronione Oznaczenie Geograficzne? 

    Jeżeli nasz produkt wyróżnia się cechą charakterystyczną dla konkretnego rejonu, w którym jest wytwarzany/produkowany, wówczas możemy ubiegać się o przyznanie Europejskich Systemów Jakości, co pozwoli Nam wyodrębnić nasz produkt na tle innych obecnych na rynku. Kiedy możemy się starać o wspomniane certyfikaty?

Artykuły

  • Materiały przeznaczone do kontaktu  z żywnością i ich kontrola

    Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, w tym opakowania, objęte są ścisłym nadzorem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Muszą być one bezpieczne, nie mogą powodować niekorzystnych zmian w składzie żywności ani tym bardziej uwalniać do opakowanego produktu substancji w ilościach, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Czy wiesz, które substancje można stosować w opakowaniach żywności? Jak wygląda kontrola materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością i kto dokonuje takiej kontroli?
  • Co sprawdzi Inspekcja weterynaryjna podczas urzędowej kontroli?

    Przedsiębiorstwa z branży spożywczej muszą mieć opracowane procedury oraz działania zapewniające produkcję żywności, która jest bezpieczna pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Nadzór ze strony urzędowych lekarzy weterynarii w zakresie pobierania próbek i wykonywania badań mikrobiologicznych ma obejmować również kontrolę, jak te procedury są opracowane, udokumentowane i wdrażane. Co skontroluje lekarz weterynarii?
  • Kontrola w zakładzie produkcyjnym – poznaj swoje uprawnienia i obowiązki

    Poznanie najważniejszych zasad postępowania kontrolnego jeszcze przed „wizytą” inspektorów może pomóc w uniknięciu nieporozumień negatywnie wpływających na wyniki kontroli i skutkujących sankcjami za utrudnianie lub uniemożliwianie przebiegu kontroli. Jakie są podstawowe prawa i obowiązki podmiotu kontrolowanego i jego pracowników w toku kontroli?
  • Etykieta clean label – czym właściwie jest

    Rozważamy wprowadzanie nowych etykiet, tzw. clean label. Jednak nigdzie nie ma ich definicji prawnej. Na co zwrócić uwagę, by taka etykieta nie naruszała przepisów? Czy wprowadzenie tego rodzaju etykietowania może dotyczyć każdego rodzaju produktu bez względu na jego skład? Czy taka etykieta zobowiązuje?
  • Informacje na opakowaniu muszą być rzetelne – wyrok NSA

    W dniu 2 sierpnia 2018 r. NSA wydał wyrok, który jest istotny z punktu widzenia wprowadzania na rynek produktów rolno-spożywczych. Zgodnie z nim umieszczanie na opakowaniu produktu nierzetelnych informacji może skutkować nałożeniem dotkliwych dla przedsiębiorcy kar pieniężnych. Z poniższego przykładu dowiesz się, czego jako profesjonalista powinieneś unikać, wprowadzając produkty do obrotu.
  • Nowelizacja ISO 22000

    Ze względu na dużą dynamikę rynku żywnościowego od czasu pierwszej publikacji normy ISO 22000 w 2005 r. jego uczestnicy borykają się nieustannie z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa żywności. Normalizacja standardu ISO to naturalny proces. Po dekadzie obowiązywania norm wprowadzonych w 2005 r. przystąpiono do ich aktualizacji.
  • Weryfikacja najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin (NPD) – checklista

    Produkty niespełniające norm dotyczących pozostałości środków ochrony roślin nie mogą być wprowadzane do obrotu ani jako żywność, ani jako pasza dla zwierząt, z których pozyskuje się mięso i inne produkty żywnościowe. Poznaj zmiany, jakie zostały wprowadzone do załączników II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/200526. Od 26 czerwca obowiązuje bowiem rozporządzenie weryfikujące najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości środków ochrony roślin (NPD).

Aktualnie przeglądasz

Grudzień 2018 - Nr 1
AJM01 okladka