Znakowanie roślinnych alternatyw produktów mięsnych
Wprowadzenie etykietowania roślinnych alternatyw produktów mięsnych w ramach Unii Europejskiej stanowi temat otoczony liczniejszymi niż kiedykolwiek kontrowersjami. Wykorzystywanie nazw typu „roślinny burger” czy „wege kiełbasa” budzi dyskusję zarówno wśród producentów, konsumentów, jak i decydentów branżowych. »
Wpływ standardów systemowych na realizację celów zrównoważonego rozwoju
Oczekiwania rynkowe zmuszają wiele organizacji do dostosowywania się do wymogów opisanych w różnych standardach systemowych, zarówno branżowych, jak i ogólnych. Interesującym zagadnieniem jest to, na ile i czy podporządkowanie się tym standardom zbliża daną organizację do spełnienia celów zrównoważonego rozwoju. »
Poziom reagowania zgodny z zaleceniem 2013/711/UE
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/644 „Poziomem reagowania” wynikającym z zalecenia 2013/711/UE nazywamy poziom danej substancji, który został określony w załączniku do tego zalecenia, a którego przekroczenie prowadzić powinno do wszczęcia postępowania, które powinno zmierzać do zidentyfikowania źródeł podwyższonych poziomów tejże substancji. »
Nowa Ustawa ograniczająca ilość odpadów sztucznych
9 maja 2023 r. opublikowana została ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym celem nowelizacji jest trwałe ograniczenie ilości odpadów sztucznych, które trafiają do środowiska, a zwłaszcza do środowiska morskiego. Zmniejszenie ilości odpadów może odbywać się poprzez szereg różnorakich działań. »
Nowy podatek dla producentów żywności
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedkłada koncepcję założenia Funduszu Ochrony Rolnictwa, aby wzmocnić finansową ochronę rolników. Głównym celem funduszu byłoby wyrównywanie poważnych spadków dochodów, gdy firma skupująca nie jest w stanie uregulować należności za dostarczone towary rolne z powodu niewypłacalności. Wpłaty do funduszu pochodziłyby bezpośrednio od samych producentów. Projekt ten został przedyskutowany podczas posiedzenia rządu, a w najbliższym czasie oczekuje się jego podpisania. »
Zmiany w przepisach dotyczących daty przydatności do spożycia żywności
Działając w ramach strategii „Od pola do stołu”, Komisja Europejska przymierza się do zmian rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności („rozporządzenie FIC”). Jedna z proponowanych zmian polega na aktualizacji przepisów dotyczących oznaczania produktów spożywczych datą („do spożycia” i „najlepiej spożyć przed”). »
Odpowiedzialność karna w przemyśle spożywczym – Aktualne przepisy i zmiany prawne
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie na temat "Odpowiedzialność karna w przemyśle spożywczym. Aktualne przepisy i zmiany prawne." To niepowtarzalna okazja, by poszerzyć swoją wiedzę na temat obowiązujących przepisów oraz zbliżających się zmian w prawie. »
Prawo kontra marketing
Jak atrakcyjnie nazywać produkty pochodzenia roślinnego i nie łamać prawa? Według raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2020” już 10 proc. Polaków między 18 a 65 rokiem życia jest wegetarianami, a 4 proc - weganami. Kolejne 10 proc. planuje wypróbować dietę wegetariańską jeszcze w tym roku. Tendencję do zmniejszenia spożywania mięsa odnotował też raport “Rolnictwo 2019” opublikowany w lipcu 2020 r. przez Główny Urząd Statystyczny, wskazując na 2 proc. spadek poziomu spożycia mięsa na osobę. »
CBD to nie narkotyk: przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kannabinoidów
TSUE stwierdził, że "państwo członkowskie nie może zakazać sprzedaży kannabidiolu (CBD) wyprodukowanego zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, jeżeli jest on wyciągiem z całej rośliny cannabis sativa, a nie tylko z jej nasion i włókien. Zakaz ten może jednak być uzasadniony celem ochrony zdrowia publicznego, lecz nie może wykraczać poza to, co jest konieczne dla jego osiągnięcia". »
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »