Okres trwałości produktu, cz. II
Okres przydatności do spożycia to okres, w którym żywność zachowuje swoje bezpieczeństwo i/lub jakość w racjonalnie przewidywalnych warunkach dystrybucji, przechowywania i stosowania (Unia Europejska, 2011; Komisja Europejska, 2005). Okres przydatności do spożycia produktu spożywczego to okres rozpoczynający się datą produkcji i/lub opakowania i kończący się datą przydatności do spożycia (tj. ostatnim dniem, w którym produkt spożywczy musi zostać wykorzystany). Dotyczy to produktów spożywczych, które po krótkim czasie mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka z mikrobiologicznego punktu widzenia (np. surowe mięso i ryby, schłodzona żywność gotowa do spożycia, przetworzone owoce i warzywa, świeże owoce soki itp.). »
Wykrywanie alergenów: zanieczyszczenia krzyżowe, część II
Na alergie pokarmowe cierpi około 220 milionów ludzi na całym świecie. Większość reakcji alergicznych na żywność jest jednak spowodowana ograniczoną liczbą alergenów pokarmowych. W większości krajów istnieją przepisy wymagające jasnego oznakowania na opakowaniu listy alergenów z określonym priorytetem, jeśli są one celowo dodawane do żywności jako składniki. Oprócz alergenów pokarmowych celowo dodanych jako składniki istnieje potencjalne ryzyko dla osoby uczulonej na alergeny pokarmowe, których obecność w produktach spożywczych jest niezamierzona, ale może być konsekwencją przypadkowego kontaktu krzyżowego w łańcuchu produkcyjnym. »
Wykrywanie alergenów: zanieczyszczenia krzyżowe, część I
Na alergie pokarmowe cierpi około 220 milionów ludzi na całym świecie. Większość reakcji alergicznych na żywność jest jednak spowodowana ograniczoną liczbą alergenów pokarmowych. W większości krajów istnieją przepisy wymagające jasnego oznakowania na opakowaniu listy alergenów z określonym priorytetem, jeśli są one celowo dodawane do żywności jako składniki. »
Alergenność alternatywnych białek
Alergia pokarmowa to niekorzystna reakcja organizmu na składniki pożywienia, szczególnie na białka, która występuje, gdy układ odpornościowy reaguje w niewłaściwy sposób. Może ona objawiać się na różne sposoby, na przykład poprzez natychmiastowe reakcje nadwrażliwości pośredniczone przez IgE lub poprzez choroby takie jak celiakia, która jest reakcją na gluten wywołaną przez limfocyty T. »
Chemiczne zanieczyszczenia żywności: najnowsze opinie naukowe EFSA
Coraz częściej spotykamy się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z obecności zanieczyszczeń chemicznych w żywności. Chcąc skutecznie przeciwdziałać tym zagrożeniom, ważne jest, aby zrozumieć, skąd one pochodzą i jakie mogą mieć konsekwencje dla zdrowia. »
Dyrektywa 2022/2555 (NIS2): przewodnik dla branży spożywczej II część
W dobie postępującej cyfryzacji zapewnienie bezpieczeństwa danych i systemów informatycznych jest sprawą najwyższej wagi. Dyrektywa NIS2 stanowi kolejny krok Unii Europejskiej w kierunku wzmocnienia ochrony infrastruktury krytycznej. Czym dokładnie jest dyrektywa NIS2 wprowadzona w 2023 roku? »
Ocena ryzyka zafałszowania
Aby przeprowadzić ocenę ryzyka oszustwa, należy z jednej strony zmierzyć podatność na jego wystąpienie, tj. prawdopodobieństwo, a z drugiej strony wagę wystąpienia oszustwa. W tym artykule omówione zostaną główne ryzyka, jednak każda firma powinna je dostosować do własnych praktyk. »
Pseudomonas aeruginosa w produkcji żywności
Mimo że P. aeruginosa jest powszechnie kojarzona z zakażeniami szpitalnymi, jej obecność w żywności staje się coraz bardziej niepokojąca. Bakteria ta może być obecna w różnych produktach spożywczych, takich jak woda, mleko, mięso, owoce i warzywa, co stwarza zagrożenie dla konsumentów. Tradycyjne chemiczne środki konserwujące, stosowane w celu zahamowania wzrostu mikroorganizmów w żywności, mogą nie zawsze być skuteczne, a ich stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych. »
Zasady stosowania oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności
Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1924/2006, które reguluje stosowanie oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności na rynku unijnym, żadne takie oświadczenia nie mogą być używane, jeśli nie zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską. Oświadczenia te muszą zostać wpisane do unijnego wykazu dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych, co jest kluczowe dla zapewnienia konsumentom rzetelnych informacji na temat właściwości żywności i suplementów diety. »