Cukrole to popularne substancje słodzące, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym dokładnie różnią się od cukru. Koniecznie czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o cukrolach i ich zastosowaniach!
Cukrole i ich zastosowanie w przemyśle spożywczym
Cukrole, nazywane również ogólniej alkoholami cukrowymi, to grupa związków organicznych. Pochodzą od cukrów, mają słodki smak, dlatego są powszechnie używane w przemyśle spożywczym. Cukrole to białe substancje stałe, które są rozpuszczalne w wodzie. Mogą występować naturalnie w różnych produktach albo być produkowane syntetycznie.
Wykorzystanie cukroli w produkcji żywności
Główną cechą charakterystyczną cukroli jest ich smak. Są słodkie, więc wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym jako substancje słodzące. Cukrole coraz częściej zastępują sacharozę, czyli cukier biały, i nic w tym dziwnego - są mniej kaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Dlatego można znaleźć je w produktach dietetycznych dla osób odchudzających się i sportowców. Co więcej, cukrole mają właściwości korzystne dla diabetyków, gdyż prawie nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Z tego powodu są składnikami produktów przeznaczonych dla cukrzyków.
Cukrole są bezpieczne dla zdrowia i zostały dopuszczone przez Unię Europejską jako dodatki do żywności oznaczone numerem E. Warto również wspomnieć, że cukrole nie mają złego wpływu na zęby i nie powodują w nich ubytków i próchnicy.
Charakterystyka popularnych cukroli
Istnieje wiele cukroli, ale te najbardziej popularne to: laktitol, ksylitol, sorbitol, mannitol, erytrol. Każdy z nich ma słodki smak, ale mają też dodatkowe właściwości i różnorodne zastosowania.
Laktitol
Laktitol jest dodatkiem do żywności o numerze E966. Jest otrzymywany w procesie uwodnienia laktozy. Jak pozostałe cukrole, charakteryzuje się słodkim smakiem i ma chłodzący efekt w jamie ustnej. Poziom słodkości laktitolu to mniej więcej 30-50% słodkości sacharozy. Laktitol można znaleźć w produktach niskokalorycznych, takich jak lody, wypieki cukierki oraz w pieczywie, galaretkach, dżemach, gumach do żucia albo kolorowych napojach.
Ksylitol
Ksylitol nazywany jest również cukrem brzozowym, ponieważ jest pozyskiwany z brzozy. Występuje również naturalnie, w różnych owocach i warzywach. Jako dodatek do żywności ma numer E967. Ksylitol jest podobnie słodki jak sacharoza, ale ma właściwości przeciwpróchnicze, nadaje produktom efekt chłodzenia i zmniejsza siłę żelowania substancji, które żelują dżemy i galaretki. Ksylitol można znaleźć w gumach do żucia, cukierkach albo deserach owocowych i lodach.
Sorbitol
Sorbitol ma symbol E420 i jest pozyskiwany z glukozy. Jest mniej słodki od sacharozy i mniej kaloryczny, więc znajduje swoje zastosowanie w żywności dla osób chorujących na cukrzycę i osób odchudzających się. Można znaleźć go w napojach, batonikach, czekoladach albo cukierkach. Sorbitol ma też zdolność do niwelowania gorzkiego posmaku, którym charakteryzują się inne słodziki. Sorbitol w 25 kg workach dostępny jest w ofercie firmy Foodcom: https://foodcom.pl/products/sorbitol-e420/.
Mannitol
Mannitol najczęściej otrzymuje się z mannozy, jako dodatek do żywności znany jest jako E421. Jego słodkość w stosunku do sacharozy to około 65%. Ma właściwości higroskopijne, więc można go znaleźć w twardych cukierkach, suszonych owocach, gumach do żucia i różnych słodyczach.
Erytrol
Erytrol zwany jest również erytrytolem, a jego numer produktowy w Unii Europejskiej to E968. Może występować naturalnie - w owocach, wodorostach czy porostach - ale uzyskuje się go również przemysłowo, ze skrobi. Jest dużo mniej słodki od sacharozy, poziom jego słodyczy to 20-40% słodyczy cukru białego. Jest składnikiem czekolad, batonów, cukierków i gum do żucia.
Zastosowanie cukroli w innych gałęziach przemysłu
Warto również wspomnieć, że cukrole mają zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i w innych gałęziach przemysłu. Korzysta się z ich właściwości podczas produkcji kosmetyków, na przykład ksylitol ma właściwości przeciwpróchnicze, więc jest składnikiem pasty do zębów. Cukrole są też przydatne w przemyśle farmaceutycznym. Jako składniki leków niwelują ich gorzki smak, zapobiegają też krystalizacji syropów.
Podsumowanie
Cukrole to substancje słodzące, które mają wiele zastosowań przemysłowych. Z racji swoich właściwości chemicznych, głównie słodkiego smaku, są stosowane w przemyśle spożywczym jako zamienniki cukru. Są mniej kaloryczne i zazwyczaj mniej słodkie od sacharozy, co niesie za sobą spore korzyści i dlatego też znajdują się w rozmaitych produktach dietetycznych.
Cukrole są istotne także w innych przemysłach i mają naprawdę wiele mocnych stron, więc nic dziwnego, iż ich popularność wciąż rośnie.
Artykuł sponsorowany