Projekt ustawy UC72: Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

/appFiles/site_180/images/autor/WBxA4KJgyVOiTeR.png

Autor: Katarzyna Kot

Dodano: 4 grudnia 2024
Projekt ustawy UC72: Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

Projektowana ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (UC72) ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej oraz zwiększenie efektywności nadzoru nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych. Nowe regulacje obejmują m.in. sektory owoców, warzyw, bananów oraz niektórych suszonych owoców. Wdrożenie przepisów umożliwi skuteczniejsze eliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych oraz wzmocni ochronę konsumentów.

Zmiany wynikające z unijnych przepisów

Nowe regulacje uwzględniają przepisy rozporządzeń Komisji (UE) 2023/2429 i 2023/2430, które rozszerzają normy handlowe na banany oraz niektóre suszone owoce. Do tej pory kwestie jakości handlowej owoców i warzyw były regulowane przez tzw. ustawę owocowo-warzywną, jednak nie obejmowała ona zmian wynikających z nowych rozporządzeń unijnych. W związku z tym proponowane przepisy przenoszą te regulacje do ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (ustawa o jhar-s). Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Nowe kompetencje Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Projekt ustawy przewiduje wzmocnienie roli IJHAR-S poprzez:

Rozszerzenie definicji artykułu zafałszowanego, w tym uwzględnienie braku oznakowania oraz fałszywych informacji o składzie, pochodzeniu czy trwałości.

Nowe zasady kontroli artykułów importowanych, także tych wprowadzanych na rynek w niewielkich ilościach.

Wprowadzenie obowiązku współpracy z innymi organami, w tym dostęp do danych gromadzonych przez Krajową Administrację Skarbową.

Możliwość nakładania kar pieniężnych za naruszenia, w tym za fałszywe deklaracje w handlu internetowym.

IJHAR-S zyska także nowe uprawnienia edukacyjne oraz możliwość współpracy z organami ścigania w zakresie zwalczania oszustw żywnościowych.

Sankcje za oszustwa żywnościowe

Nowelizacja wprowadza sankcje karne za celowe zafałszowania artykułów rolno-spożywczych, co pozwoli skuteczniej eliminować nieuczciwe praktyki na rynku. Jednocześnie przewiduje się zaostrzenie kar za recydywę oraz zwiększenie odpowiedzialności za nieterminowe przekazywanie danych rynkowych przez podmioty gospodarcze.

Dostosowanie innych ustaw do nowych regulacji

W związku z wprowadzeniem zmian, projekt przewiduje nowelizacje innych ustaw:

Ustawa o rolniczych badaniach rynkowych – wprowadzenie kar za nieterminowe przekazywanie danych rynkowych.

Ustawa o monitorowaniu przewozu towarów – umożliwienie IJHAR-S dostępu do danych o przewożonych produktach spożywczych.

Ustawa owocowo-warzywna – uchylenie regulacji dotyczących jakości handlowej owoców i warzyw, przeniesionych do ustawy o jhar-s.

Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych ma na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych przepisów oraz zwiększenie skuteczności nadzoru nad jakością handlową produktów. Wzmocnienie roli IJHAR-S, wprowadzenie nowych sankcji oraz poszerzenie zakresu kontroli mają zapewnić wyższy poziom ochrony konsumentów i rzetelności obrotu na rynku rolno-spożywczym.

Autor: Katarzyna Kot

Najnowszy numer

Nr 78 - Kwiecień 2025

okładka AJM78

Skuteczna kontrola mycia i dezynfekcji w produkcji żywności – jak zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z przepisami

Dostępny w wersji elektronicznej