|
Bezpieczeństwo żywności
Aktualności
|
Prawo o żywności
Prawo unijne
Prawo krajowe
|
Dietetyka
|
Standardy jakości
x
Wyszukaj na stronie:
Zaloguj się »
Zamów »
x
Aktualności
Prawo o żywności
Prawo unijne
Prawo krajowe
Dietetyka
Standardy jakości
Bezpieczeństwo żywności
Przydatne narzędzia »
×
Przydatne narzędzia
Podcasty i wideo porady
Checklisty i procedury
E-booki
Magazyn
Podcasty i wideo porady
Checklisty i procedury
E-booki
Magazyn
Katarzyna Kot
Katarzyna Kot
Katarzyna Kot
audytor wiodący ISO 2200, audytor wewnętrzny systemów IFS, BRC, manager HACCP, specjalista ds. prawa o żywności
49
artykułów na stronie
TSUE: Przełomowy wyrok w sprawie Novel Nutriology GmbH (C-386/23)
30 kwietnia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok dotyczący reklamy suplementów diety zawierających tzw. substancje botaniczne. Wyrok ten jednoznacznie zamyka furtkę do stosowania niezatwierdzonych oświadczeń zdrowotnych dla składników roślinnych, nawet jeśli Komisja Europejska wciąż nie zakończyła ich oceny.
10 czerwca 2025
Czytaj więcej »
Orzeczenie w sprawie probiotyków – aktualna sytuacja
Probiotyki od lat budzą ogromne zainteresowanie naukowców, producentów i konsumentów, a ich potencjał zdrowotny wydaje się być nieoceniony. Jednak kwestia ich stosowania na etykietach produktów i w reklamach wciąż budzi kontrowersje, co znalazło swoje odzwierciedlenie w ostatnim orzeczeniu Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich z 20 grudnia 2024 r.
5 lutego 2025
Czytaj więcej »
Mykotoksyny wciąż groźne – co warto wiedzieć
Mykotoksyny to substancje toksyczne wytwarzane przez niektóre gatunki pleśni, które mogą zanieczyszczać żywność i pasze, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Choć unijne przepisy nieustannie ewoluują, aby kontrolować poziom zanieczyszczeń, wyzwania związane z mykotoksynami pozostają aktualne. W tym artykule przedstawiamy kluczowe zmiany w przepisach oraz ich znaczenie dla bezpieczeństwa żywności.
5 lutego 2025
Czytaj więcej »
Przykłady praktyk w zakresie etykietowania, które mogą wprowadzić konsumentów w błąd
Etykiety to kluczowe narzędzie komunikacji między producentem a konsumentem. Powinny być źródłem rzetelnych i klarownych informacji, które pomogą w podjęciu świadomej decyzji zakupowej. Niestety, nie zawsze tak jest. Wiele produktów stosuje praktyki etykietowania, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd, od nieprecyzyjnych informacji po wizualizacje sugerujące coś, czego produkt w rzeczywistości nie oferuje. W tym artykule przyjrzymy się przykładom takich działań, ich konsekwencjom oraz sposobom, jak ich unikać.
6 stycznia 2025
Czytaj więcej »
Projekt ustawy UC72: Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych
Projektowana ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (UC72) ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej oraz zwiększenie efektywności nadzoru nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych. Nowe regulacje obejmują m.in. sektory owoców, warzyw, bananów oraz niektórych suszonych owoców. Wdrożenie przepisów umożliwi skuteczniejsze eliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych oraz wzmocni ochronę konsumentów.
4 grudnia 2024
Czytaj więcej »
Technologia w służbie zrównoważonego rozwoju
Expo Agritech, które odbędzie się w dniach 26–28 listopada w Maladze w Hiszpanii, będzie okazją do analizy postępów w zrównoważonym rozwoju, rentowności i efektywności, które napędzają innowacje w uprawach warzyw i hodowli szklarniowej.
18 listopada 2024
Czytaj więcej »
Forum Rynku Spożywczego i Handlu – kluczowe wnioski dla przyszłości branży
Tegoroczna edycja Forum Rynku Spożywczego i Handlu, jak co roku, zgromadziła ekspertów, liderów branży i wizjonerów, którzy wspólnie zastanawiali się nad przyszłością sektora spożywczego i handlu. Wydarzenie było poświęcone analizie najważniejszych trendów, takich jak zielone wyzwania branży, obiecujące kierunki eksportowe, rola przywództwa w zrównoważonym rozwoju, a także nowe technologie, które mają potencjał kształtować przyszłość rynku.
15 listopada 2024
Czytaj więcej »
Wyrok TSUE – jak podawać konsumentom informacje o obniżce cen środków spożywczych
Sprawa, która wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, została zainicjowana przez Verbraucherzentrale Baden-Württemberg eV, stowarzyszenie konsumentów z Badenii-Wirtembergii, przeciwko Aldi Süd Dienstleistungs SE & Co. OHG, członkowi grupy Aldi Süd. Głównym przedmiotem sporu są informacje na temat obniżek cen prezentowane w reklamach dotyczących sprzedaży produktów spożywczych.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
Przełomowy wyrok TSUE: nazewnictwo alternatywnych produktów białkowych
Zgodnie z piątkowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE państwo członkowskie nie może zakazać stosowania nazw tradycyjnie związanych z produktami zwierzęcymi do oznaczania produktów roślinnych. Mowa tu o takich produktach jak np. kotlet sojowy.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
Opinia Rzecznika Generalnego Athanasiosa Rantosa w sprawie C-386/23
Opinia Rzecznika Generalnego w sprawie C-386/23 ma istotne znaczenie dla działalności producentów żywności, zwłaszcza w kontekście używania oświadczeń zdrowotnych dotyczących substancji roślinnych (tzw. substancji botanicznych) w reklamie i na etykietach produktów. Poniżej szczegółowe wyjaśnienie, co ta opinia oznacza dla producentów żywności wraz z odniesieniami do konkretnych aktów prawnych.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
« pierwsza
«
1
2
3
4
5
»
ostatnia »
4426
4396
4397
4388
4377
4375
4374
4371
4370
4369
Akty prawne
E-booki
Checklisty i procedury
Zapisz się na bezpłatny newsletter
Adres e-mail
*
Zapisz się
Znam i akceptuję warunki
Regulaminu
i
Polityki Prywatności
*
Chcę otrzymywać informacje drogą elektroniczną i telefoniczną o dodatkowych promocjach, rabatach dotyczących produktów własnych WIP i partnerów WIP. Wiem, że moja zgoda może być wycofana w dowolnym momencie. *
Odbierz e-book w
prezencie!
Kontrola w zakładzie produkcyjnym
- jakie masz uprawnienia i obowiązki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip