|
Bezpieczeństwo żywności
Aktualności
|
Prawo o żywności
Prawo unijne
Prawo krajowe
|
Dietetyka
|
Standardy jakości
x
Wyszukaj na stronie:
Zaloguj się »
Zamów »
x
Aktualności
Prawo o żywności
Prawo unijne
Prawo krajowe
Dietetyka
Standardy jakości
Bezpieczeństwo żywności
Przydatne narzędzia »
×
Przydatne narzędzia
Podcasty i wideo porady
Checklisty i procedury
E-booki
Magazyn
Podcasty i wideo porady
Checklisty i procedury
E-booki
Magazyn
Katarzyna Kot
Katarzyna Kot
Katarzyna Kot
audytor wiodący ISO 2200, audytor wewnętrzny systemów IFS, BRC, manager HACCP, specjalista ds. prawa o żywności
48
artykułów na stronie
Orzeczenie w sprawie probiotyków – aktualna sytuacja
Probiotyki od lat budzą ogromne zainteresowanie naukowców, producentów i konsumentów, a ich potencjał zdrowotny wydaje się być nieoceniony. Jednak kwestia ich stosowania na etykietach produktów i w reklamach wciąż budzi kontrowersje, co znalazło swoje odzwierciedlenie w ostatnim orzeczeniu Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich z 20 grudnia 2024 r.
5 lutego 2025
Czytaj więcej »
Mykotoksyny wciąż groźne – co warto wiedzieć
Mykotoksyny to substancje toksyczne wytwarzane przez niektóre gatunki pleśni, które mogą zanieczyszczać żywność i pasze, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Choć unijne przepisy nieustannie ewoluują, aby kontrolować poziom zanieczyszczeń, wyzwania związane z mykotoksynami pozostają aktualne. W tym artykule przedstawiamy kluczowe zmiany w przepisach oraz ich znaczenie dla bezpieczeństwa żywności.
5 lutego 2025
Czytaj więcej »
Przykłady praktyk w zakresie etykietowania, które mogą wprowadzić konsumentów w błąd
Etykiety to kluczowe narzędzie komunikacji między producentem a konsumentem. Powinny być źródłem rzetelnych i klarownych informacji, które pomogą w podjęciu świadomej decyzji zakupowej. Niestety, nie zawsze tak jest. Wiele produktów stosuje praktyki etykietowania, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd, od nieprecyzyjnych informacji po wizualizacje sugerujące coś, czego produkt w rzeczywistości nie oferuje. W tym artykule przyjrzymy się przykładom takich działań, ich konsekwencjom oraz sposobom, jak ich unikać.
6 stycznia 2025
Czytaj więcej »
Projekt ustawy UC72: Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych
Projektowana ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (UC72) ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej oraz zwiększenie efektywności nadzoru nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych. Nowe regulacje obejmują m.in. sektory owoców, warzyw, bananów oraz niektórych suszonych owoców. Wdrożenie przepisów umożliwi skuteczniejsze eliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych oraz wzmocni ochronę konsumentów.
4 grudnia 2024
Czytaj więcej »
Technologia w służbie zrównoważonego rozwoju
Expo Agritech, które odbędzie się w dniach 26–28 listopada w Maladze w Hiszpanii, będzie okazją do analizy postępów w zrównoważonym rozwoju, rentowności i efektywności, które napędzają innowacje w uprawach warzyw i hodowli szklarniowej.
18 listopada 2024
Czytaj więcej »
Forum Rynku Spożywczego i Handlu – kluczowe wnioski dla przyszłości branży
Tegoroczna edycja Forum Rynku Spożywczego i Handlu, jak co roku, zgromadziła ekspertów, liderów branży i wizjonerów, którzy wspólnie zastanawiali się nad przyszłością sektora spożywczego i handlu. Wydarzenie było poświęcone analizie najważniejszych trendów, takich jak zielone wyzwania branży, obiecujące kierunki eksportowe, rola przywództwa w zrównoważonym rozwoju, a także nowe technologie, które mają potencjał kształtować przyszłość rynku.
15 listopada 2024
Czytaj więcej »
Wyrok TSUE – jak podawać konsumentom informacje o obniżce cen środków spożywczych
Sprawa, która wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, została zainicjowana przez Verbraucherzentrale Baden-Württemberg eV, stowarzyszenie konsumentów z Badenii-Wirtembergii, przeciwko Aldi Süd Dienstleistungs SE & Co. OHG, członkowi grupy Aldi Süd. Głównym przedmiotem sporu są informacje na temat obniżek cen prezentowane w reklamach dotyczących sprzedaży produktów spożywczych.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
Przełomowy wyrok TSUE: nazewnictwo alternatywnych produktów białkowych
Zgodnie z piątkowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE państwo członkowskie nie może zakazać stosowania nazw tradycyjnie związanych z produktami zwierzęcymi do oznaczania produktów roślinnych. Mowa tu o takich produktach jak np. kotlet sojowy.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
Opinia Rzecznika Generalnego Athanasiosa Rantosa w sprawie C-386/23
Opinia Rzecznika Generalnego w sprawie C-386/23 ma istotne znaczenie dla działalności producentów żywności, zwłaszcza w kontekście używania oświadczeń zdrowotnych dotyczących substancji roślinnych (tzw. substancji botanicznych) w reklamie i na etykietach produktów. Poniżej szczegółowe wyjaśnienie, co ta opinia oznacza dla producentów żywności wraz z odniesieniami do konkretnych aktów prawnych.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
Diagram przebiegu procesu
Diagram przebiegu procesu (PFD) to rodzaj schematu blokowego ilustrującego poszczególne etapy procesu w kolejności. Celem tego arkusza informacyjnego jest opisanie podstawowych PFD oraz sposobu ich wytwarzania i stosowania w przemyśle spożywczym i rolniczym (F&A). Chociaż niniejszy arkusz informacyjny został napisany specjalnie dla PFD używanych w procesach F&A, może być stosowany w innych sytuacjach. Docelowi odbiorcy obejmują producentów, twórców procesów i produktów, specjalistów ds. jakości i bezpieczeństwa, organy regulacyjne, administratorów, naukowców zajmujących się żywnością, inżynierów i praktyków.
8 maja 2024
Czytaj więcej »
« pierwsza
«
1
2
3
4
5
»
ostatnia »
4396
4397
4388
4377
4375
4374
4371
4370
4369
4310
Akty prawne
E-booki
Checklisty i procedury
Zapisz się na bezpłatny newsletter
Adres e-mail
*
Zapisz się
Znam i akceptuję warunki
Regulaminu
i
Polityki Prywatności
*
Chcę otrzymywać informacje drogą elektroniczną i telefoniczną o dodatkowych promocjach, rabatach dotyczących produktów własnych WIP i partnerów WIP. Wiem, że moja zgoda może być wycofana w dowolnym momencie. *
Odbierz e-book w
prezencie!
Kontrola w zakładzie produkcyjnym
- jakie masz uprawnienia i obowiązki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip