|
Bezpieczeństwo żywności
Aktualności
|
Prawo o żywności
Prawo unijne
Prawo krajowe
|
Dietetyka
|
Standardy jakości
x
Wyszukaj na stronie:
Zaloguj się »
Zamów »
x
Aktualności
Prawo o żywności
Prawo unijne
Prawo krajowe
Dietetyka
Standardy jakości
Bezpieczeństwo żywności
Przydatne narzędzia »
×
Przydatne narzędzia
Podcasty i wideo porady
Checklisty i procedury
E-booki
Magazyn
Podcasty i wideo porady
Checklisty i procedury
E-booki
Magazyn
Katarzyna Kot
Katarzyna Kot
Katarzyna Kot
audytor wiodący ISO 2200, audytor wewnętrzny systemów IFS, BRC, manager HACCP, specjalista ds. prawa o żywności
44
artykułów na stronie
Technologia w służbie zrównoważonego rozwoju
Expo Agritech, które odbędzie się w dniach 26–28 listopada w Maladze w Hiszpanii, będzie okazją do analizy postępów w zrównoważonym rozwoju, rentowności i efektywności, które napędzają innowacje w uprawach warzyw i hodowli szklarniowej.
18 listopada 2024
Czytaj więcej »
Forum Rynku Spożywczego i Handlu – kluczowe wnioski dla przyszłości branży
Tegoroczna edycja Forum Rynku Spożywczego i Handlu, jak co roku, zgromadziła ekspertów, liderów branży i wizjonerów, którzy wspólnie zastanawiali się nad przyszłością sektora spożywczego i handlu. Wydarzenie było poświęcone analizie najważniejszych trendów, takich jak zielone wyzwania branży, obiecujące kierunki eksportowe, rola przywództwa w zrównoważonym rozwoju, a także nowe technologie, które mają potencjał kształtować przyszłość rynku.
15 listopada 2024
Czytaj więcej »
Wyrok TSUE – jak podawać konsumentom informacje o obniżce cen środków spożywczych
Sprawa, która wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, została zainicjowana przez Verbraucherzentrale Baden-Württemberg eV, stowarzyszenie konsumentów z Badenii-Wirtembergii, przeciwko Aldi Süd Dienstleistungs SE & Co. OHG, członkowi grupy Aldi Süd. Głównym przedmiotem sporu są informacje na temat obniżek cen prezentowane w reklamach dotyczących sprzedaży produktów spożywczych.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
Przełomowy wyrok TSUE: nazewnictwo alternatywnych produktów białkowych
Zgodnie z piątkowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE państwo członkowskie nie może zakazać stosowania nazw tradycyjnie związanych z produktami zwierzęcymi do oznaczania produktów roślinnych. Mowa tu o takich produktach jak np. kotlet sojowy.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
Opinia Rzecznika Generalnego Athanasiosa Rantosa w sprawie C-386/23
Opinia Rzecznika Generalnego w sprawie C-386/23 ma istotne znaczenie dla działalności producentów żywności, zwłaszcza w kontekście używania oświadczeń zdrowotnych dotyczących substancji roślinnych (tzw. substancji botanicznych) w reklamie i na etykietach produktów. Poniżej szczegółowe wyjaśnienie, co ta opinia oznacza dla producentów żywności wraz z odniesieniami do konkretnych aktów prawnych.
13 listopada 2024
Czytaj więcej »
Diagram przebiegu procesu
Diagram przebiegu procesu (PFD) to rodzaj schematu blokowego ilustrującego poszczególne etapy procesu w kolejności. Celem tego arkusza informacyjnego jest opisanie podstawowych PFD oraz sposobu ich wytwarzania i stosowania w przemyśle spożywczym i rolniczym (F&A). Chociaż niniejszy arkusz informacyjny został napisany specjalnie dla PFD używanych w procesach F&A, może być stosowany w innych sytuacjach. Docelowi odbiorcy obejmują producentów, twórców procesów i produktów, specjalistów ds. jakości i bezpieczeństwa, organy regulacyjne, administratorów, naukowców zajmujących się żywnością, inżynierów i praktyków.
8 maja 2024
Czytaj więcej »
Greenclaims i greenwashing: nowe przepisy zakazujące wprowadzających w błąd twierdzeń na etykietach produktów
Parlament Europejski formalnie zatwierdził obecnie dyrektywę w sprawie wzmocnienia pozycji konsumentów na potrzeby zielonej transformacji (ECGT), której celem jest zapobieganie utrudnianiu przez nieuczciwe praktyki przedsiębiorstw utrudniania zrównoważonych wyborów konsumenckich. ECGT jest prekursorem lub „siostrzaną dyrektywą” unijnej dyrektywy w sprawie zielonych roszczeń (GCD).
8 lutego 2024
Czytaj więcej »
Znakowanie roślinnych alternatyw produktów mięsnych
Wprowadzenie etykietowania roślinnych alternatyw produktów mięsnych w ramach Unii Europejskiej stanowi temat otoczony liczniejszymi niż kiedykolwiek kontrowersjami. Wykorzystywanie nazw typu „roślinny burger” czy „wege kiełbasa” budzi dyskusję zarówno wśród producentów, konsumentów, jak i decydentów branżowych.
7 stycznia 2024
Czytaj więcej »
Zafałszowania żywności: jak skutecznie zapobiegać
Globalny popyt na żywność wzrósł na przestrzeni lat ze względu na rosnącą liczbę ludności na świecie. Jednak rosnący popyt stworzył drogę oszustom do inwazji na rynek żywności produktami niespełniającymi norm.
6 września 2023
Czytaj więcej »
Składniki botaniczne żywności – ramy prawne
W miarę jak konsumenci stają się coraz bardziej świadomi związku między dietą a zdrowiem, oświadczenia zdrowotne dotyczące środków spożywczych stają się kluczowym elementem strategii marketingowych wielu firm. Definiowane jako wszelkiego rodzaju twierdzenia, które sugerują, iż istnieje specyficzna korzyść zdrowotna związana z konkretnym produktem spożywczym, takie oświadczenia stały się istotną częścią dialogu między producentami a konsumentami.
4 lipca 2023
Czytaj więcej »
« pierwsza
«
1
2
3
4
5
»
ostatnia »
4375
4374
4371
4370
4369
4310
4257
4251
4219
4199
Akty prawne
E-booki
Checklisty i procedury
Zapisz się na bezpłatny newsletter
Adres e-mail
*
Zapisz się
Znam i akceptuję warunki
Regulaminu
i
Polityki Prywatności
*
Chcę otrzymywać informacje drogą elektroniczną i telefoniczną o dodatkowych promocjach, rabatach dotyczących produktów własnych WIP i partnerów WIP. Wiem, że moja zgoda może być wycofana w dowolnym momencie. *
Odbierz e-book w
prezencie!
Kontrola w zakładzie produkcyjnym
- jakie masz uprawnienia i obowiązki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip