Sekrety miodu – jak wybrać najlepszy produkt?

Dodano: 27 maja 2024
Sekrety miodu – jak wybrać najlepszy produkt?

Polacy mają ogromny wybór, jeśli chodzi o miód, dzięki bogatej ofercie rynkowej. Różnorodność dostępnych rodzajów i odmian miodu sprawia, że wybór odpowiedniego produktu może być wyzwaniem. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie miodu?

Znaczenie etykietowania miodu

„Oznakowany jako miód może być wyłącznie środek spożywczy, który jest naturalnie słodką substancją produkowaną przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin, lub wydalin owadów wysysających żywe części roślin, zbieranych przez pszczoły, przerabianych przez łączenie specyficznych substancji z pszczół, składanych, odwodnionych, gromadzonych i pozostawionych w plastrach miodu do dojrzewania” – tak przepisy dotyczące żywności określają, czym jest miód. Tylko naturalna substancja produkowana przez pszczoły z nektaru lub wydzielin roślinnych może być oznaczona jako miód. Żadne dodatki czy substancje obce nie mogą być do niego dodane. Na etykiecie każdego miodu obowiązkowo powinny znajdować się informacje takie jak pełna nazwa produktu, ilość netto, data minimalnej trwałości, warunki przechowywania, dane producenta wraz z numerem partii oraz kraj pochodzenia.

Wskazówki dla konsumentów kupujących miód

- Krystalizacja jest normalnym zjawiskiem i nie wpływa negatywnie na jakość miodu. Warto jednak pamiętać, że miód podgrzany traci swoje właściwości.

- Optymalna temperatura przechowywania miodu to max 18 stopni Celsjusza (w miejscu wolnym od bezpośredniego światła słonecznego). Niższa temperatura przyspiesza krystalizację.

- Miód jest produktem trwałym, swoje właściwości zachowuje nawet do 36 miesięcy od zbioru.

- Znajomość pochodzenia miodu daje konsumentom pewność co do jakości produktu. Miody z lokalnych źródeł są często bardziej cenione i uważane za bardziej autentyczne.

Podsumowanie

Dzięki wiedzy na temat miodu, konsumenci mogą dokonywać bardziej świadomych wyborów i cieszyć się lepszą jakością produktów. To wraz z odpowiednim etykietowaniem oraz kontrolą jakości, zapewnia bezpieczeństwo i zadowolenie z zakupów.

Najnowszy numer

Nr 73 - Listopad 2024

okładka AJM73

Wykrywanie alergenów: zanieczyszczenia krzyżowe, część II

Dostępny w wersji elektronicznej