• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Mykotoksyny a bezpieczeństwo żywności

    Warunki środowiska, które umożliwiają i przyśpieszają powstawanie pleśni i ich rozwój, decydują o stopniu zanieczyszczenia produktów spożywczych i pasz. Odpowiednia temperatura przechowywania ziarna mieści się w 20-25°C natomiast wilgotność ziarna powinna mieć 11-13 %. W przypadku wykrycia wyższej wilgotności ziarno należy koniecznie dosuszyć. Warunki klimatyczne w trakcie dojrzewania mają bardzo istotny wpływ na zawartość toksyn Fusarium, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się mykotoksyn należy wdrożyć dobrą praktykę rolniczą. 
  • "Najlepsze składniki" i "propozycja podania" a rzeczywisty skład produktu

    Czy wizerunek warzyw nieużytych do wytworzenia produktu znajdujących się na etykiecie produktu, dodatkowo opatrzonych napisem "propozycja podania" może powodować, iż konsument zostanie wprowadzony w błąd co do składu produktu? Czy wyłącznie wykaz składników decyduje o ewentualnym nabyciu produktu przez konsumenta? Czy można umieszczać na opakowaniu graficzne elementy składników, jeżeli nie są one rzeczywistym składnikiem produktu spożywczego?
  • Dobrowolnie, ale nie dowolnie

    Doświadczenie pokazuje, że wielu producentów przekazuje dobrowolne informacje na temat żywności w sposób niejasny i wprowadzający konsumenta w błąd. Podawanie informacji na produktach żywnościowych powinno służyć ochronie zdrowia i interesów konsumentów i zapewniać im możliwość dokonywania świadomych wyborów, zgodnych z ich wymaganiami i preferencjami, a także  bezpieczne stosowanie żywności. Kiedy można użyć sformułowania naturalny, domowy, czy bez konserwantów? Czy dobrowolne określenia mogą być stosowane dowolnie?
  • Jak stworzyć plan zarządzania alergenami?

    Poniższe zestawienie pokazuje krok po kroku jak w zakładzie produkcyjnym stworzyć plan zarzadzania alergenami. Skrypt powstał na podstawie materiałów opracowanych w ramach Programu Badań nad Alergenami Żywności (FARRP) Uniwersytetu w Nebrasce:
  • Odpowiedzialność producenta - poznaj zasadę ryzyka i zobacz, jakie ma znaczenie.

  • Mycie i nowe metody dezynfekcji warzyw korzeniowych

    Obecne na warzywach drobnoustroje pochodzą nie tylko ze środowiska naturalnego, ale także są związane z każdym etapem łańcucha żywnościowego. Zwykle zewnętrzne części warzyw zawierają znacznie większe ilości mikroorganizmów niż części wewnętrzne. Dotyczy to szczególnie warzyw tworzących zwarte główki, np. kapusty czy sałaty. Usunięcie zewnętrznych liści może zmniejszyć liczbę drobnoustrojów o 1÷4 log jtk/g tkanki. Istotną redukcję drobnoustrojów, rzędu 1÷2 log jtk/g tkanki, można uzyskać przez mycie surowców wodą z dodatkiem środków odkażających. Spośród wszystkich warzyw na szczególną uwagę zasługują warzywa korzeniowe, których części jadalne mają bezpośredni kontakt z glebą. 

Aktualnie przeglądasz

Marzec 2019 - Nr 4
JM_04:2019_okladka