Listeria monocytogenes a system HACCP w zakładach produkujących mięso i produkty drobiowe RTE
Podmioty produkujące mięso i produkty drobiowe RTE są zobowiązane wdrożyć w swoich zakładach odpowiednie kontrole w celu ograniczenia ryzyka stwarzanego przez L. monocytogenes.
Enzymy – znakowanie
PYTANIE:
„Czy na etykiecie np. mieszanki na chleb piszemy w składzie tylko, ,,enzymy” czy enzymy i wymieniamy konkretnie, jakie to są enzymy, jako składnik złożony”.
Nowe zadania służb sanitarnych
25 października 2018 r. został ogłoszony jednolity tekst Ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2164). Zmiany jakie zostały wprowadzone w tym akcie prawnym dotyczą przede wszystkim:
Jak deklarować alergeny?
Blisko dwa lata temu opublikowano Zawiadomienie Komisji z 13 lipca 2017 r. dotyczące przekazywania informacji o substancjach lub produktach powodujących alergie lub reakcje nietolerancji, wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Zgodnie z intencją Komisji, nowe wytyczne dotyczące deklarowania alergenów na etykiecie miały pomóc producentom. Czy tak się rzeczywiście stało, zapytałam mecenas Hannę Gąszcz-Krupowczyk, specjalizującą się w prawie żywnościowym.
Materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością pochodzące z recyklingu
Czym są materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością? Czy takie materiały mogą pochodzić z recyklingu?
Większe kompetencje EFSA – przed nami poważne zmiany w unijnym prawie żywnościowym
Parlament Europejski i Rada osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie wniosku Komisji Europejskiej, mające na celu zmianę rozporządzenia dotyczącego prawa żywnościowego. Wniosek jest następstwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej i ma na celu zwiększenie przejrzystości unijnej oceny ryzyka w łańcuchu żywnościowym, zwiększenie wiarygodności, obiektywizmu i niezależności badań stosowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Produkt polski – kiedy możesz użyć tego oznakowania
Informacja o miejscu pochodzenia żywności jest dla konsumentów bardzo istotna. Oznaczenie „Produkt polski” może znacznie ułatwić konsumentom wyszukanie polskich produktów spożywczych wśród wielu innych dostępnych na rynku. Jednocześnie jest to jasny i precyzyjny przekaz, że dany produkt rzeczywiście pochodzi z Polski. Kiedy na produkcie możesz zamieścić informację, że został on wytworzony w Polsce z użyciem polskich surowców?
Reklama suplementów diety w orzecznictwie
Sprawdź, co może zakwestionować organ kontrolny
Przegląd orzecznictwa pokazuje, że nieprawidłowe reklamy suplementów diety to jedne z najczęstszych przyczyn nakładania kar finansowych. Reklama suplementów diety musi spełniać określone wymagania prawne i chociaż są one zdecydowanie mniej restrykcyjne niż zasady reklamy produktów leczniczych, producenci – jak pokazuje orzecznictwo – najczęściej popełniają bardzo podobne błędy.
Brexit 2019
Znakowanie produktów spożywczych i napojów
Jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia (no deal Exit), dnia 29 marca 2019 r. drastycznie zmienią się zasady znakowania produktów spożywczych i napojów. Zmian jest naprawdę dużo, ale tylko niektóre z nich zaczną obowiązywać od 29 marca 2019, w zdecydowanej większości przypadków, obowiązują okresy przejściowe. W zasadzie do końca nie było jasne, w jaki sposób zostaną rozwiązane kwestie przepływu żywności pomiędzy krajami UE a Wielką Brytanią.
GMO – najważniejsze akty prawne
Skrót GMO pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy Genetically Modified Organizm, czyli organizm genetycznie zmodyfikowany– organizm inny niż istota ludzka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych takich jak np. krzyżowanie lub naturalna rekombinacja. Wdrożenie technik nowoczesnej biotechnologii, do których należy inżynieria genetyczna, pozwala na przenoszenie wyselekcjonowanych genów z jednego organizmu do drugiego, również w obrębie gatunków niepowiązanych ze sobą.