• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Deklarowanie alergenów w żywności

    Obowiązek informowania o zawartości alergenów w produkcie został wprowadzony ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa coraz większej grupie konsumentów wymagających przestrzegania restrykcyjnych diet eliminacyjnych. Regulacje prawne dotyczące znakowania tych składników obowiązujące w całej UE znajdziemy w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Artykuły

  • Sprzedaż żywności przez Internet - część II

    Okres obowiązywania obostrzeń związanych  koronawirusem przestawił wielu klientów na zakupy on line. Sprzedaż żywności przez Internet mocno wzrosła i nowe nawyki będą się zapewne utrzymywały. Wiele firm przenosi handel w świat wirtualny bądź rozbudowuje istniejące już zaplecze. Małe firmy mogą wiele zyskać na takim rozwiązaniu, ponieważ ich proces decyzyjny jest krótszy i sprawniejszy. Dodatkowo lokalne firmy stwarzają klientom poczucie kontaktu, mogą mieć krótszy czas dostawy oraz szybszą komunikację z klientami.
  • Czasowe wstrzymanie wprowadzenia nowego produktu do obrotu – poziom biotyny w suplemencie diety według orzecznictwa WSA

    Wyrokiem z dnia 16 lipca 2020 r. (sygn. akt III SA/Łd 184/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w przedmiocie nakazania czasowego wstrzymania wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu produktu spożywczego tj. suplementu diety zawierającego biotynę. Sąd przyjął, iż decyzja o czasowym wstrzymaniu wprowadzania do obrotu takiego środka spożywczego jest tymczasowym środkiem zarządzania w celu zapewnienia ochrony zdrowia konsumentom, gdyż wyjaśnienie, czy dany produkt objęty powiadomieniem, ze względu na jego skład, właściwości poszczególnych składników oraz przeznaczenie jest np. suplementem, czyli tak jak został zadeklarowany przez producenta, leży w kompetencjach Głównego Inspektora Sanitarnego. W związku z tym zarówno Powiatowy, jak i Wojewódzki Inspektor Sanitarny nie mogą wypowiadać się w tej materii do czasu uzyskania stosownego stanowiska GIS-u.
  • Znakowanie mięsa flagą kraju pochodzenia-nowe przepisy

    W dniu 30 czerwca 2020 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. poz. 1149).
  • Procedury graniczne Unii Europejskiej z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r.

    W konsekwencji opuszczenia Unii Europejskiej w dniu 31 stycznia 2020 roku przez Wielką Brytanię, po tej dacie rozpoczął się tzw. okres przejściowy, mający zapewnić w niezmienionej formie kontynuację obecnych relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, które zakończą się 31 grudnia 2020 r.
  • Nowelizacja Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad organizacji IJHARS

    W dniu 11 lipca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (Dz. U Z 2020 r., poz. 1112).
  • Niedobory mikro- i makroelementów, a żywność

    Występujące niedobory substancji mineralnych dotyczą głównie wapnia, żelaza i jodu, a także często cynku, magnezu, selenu oraz chromu. Nie dobory tylko niektórych z nich można uzupełniać, z uwagi na różnorodną przyswajalność związków chemicznych, w których występują w żywności. 
  • System klasyfikacji jakościowej odmian pszenicy

    Przy określaniu wymagań dotyczących odpowiedniej jakości ziarna przeznaczone­go do przemiału należy rozróżnić ocenę technologicznej wartości przemiałowej i wy­piekowej. Wartość technologiczna ziarna to zespół cech gwarantujących uzyskanie odpo­wiedniego efektu przy jego przerobie. Z kolei pod pojęciem wartości wypiekowej rozu­miemy zespół cech ziarna, które decydują o zapewnieniu dobrej jakości mąki otrzyma­nej z przemiału, czyli o zapewnieniu mące właściwych cech użytkowych, pożądanych przez jej odbiorcę w procesie dalszego przerobu na cele piekarskie lub cukiernicze.

Aktualnie przeglądasz

Październik 2020 - Nr 23
Nr 23 - Październik 2020