• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Nowe technologie przetwarzania żywności – jak zapewnić by były bezpieczne?

    W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych technologii przetwarzania żywności, takich jak np. przetwarzanie wysokociśnieniowe, ogrzewanie radiowe, ogrzewanie omowe, impulsowe światło o wysokiej intensywności czy zimna plazma. Wiele z tych technologii znajduje się nadal w fazie badań, a zatem nie są wykorzystywane w celach komercyjnych. Jednak inne, szczególnie przetwórstwo wysokociśnieniowe, są już często w użyciu w przemyśle spożywczym, stosowane dla zachowania lub przedłużenia okresu trwałości produktów spożywczych i napojów. Niewiele wiadomo jednak o wpływie tych technologii na jakość lub bezpieczeństwo żywności lub opakowań.

Artykuły

  • PQS - szansą dla polskich producentów wieprzowiny

    System PQS to polski system jakości mięsa wieprzowego został opracowany w celu możliwości wytwarzania wysokiej jakości mięsa wieprzowego, który został opracowany przez Polski Związek Hodowców Trzody Chlewnej “Polsus” oraz “Związek Polskie Mięso”. Celem tego programu certyfikacyjnego jest zagwarantowanie wysokiej jakości produktu na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.
  • Określenie “Kuchnia staropolska” na etykietach produktów żywnościowych - kiedy można stosować?

    Czy na etykiecie można użyć określenia” Kuchnia Staropolska", które nawiązuje do do tradycyjnych receptur i metod wytwarzania żywności, jeśli dotyczy ono produktu otrzymanego przy zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji przemysłowej, z użyciem m.in. dozwolonych substancji dodatkowych E635, E621, E451, E407, E316 oraz innych składników charakterystycznych dla produkcji przemysłowej, tj. MOM z indyka, maltodekstyny, błonnika sojowego, izolatu białka sojowego?
  • Inspekcja Weterynaryjna: na co musisz uważać podczas kontroli

    Produkcja i obrót żywnością od zawsze były podatne na zagrożenia pochodzenia fizycznego, chemicznego czy biologicznego. Wytwórcom produktów spożywczych stawiane są nowe zadania niezbędne do zapewnienia bezpiecznej dla zdrowia i życia człowieka żywności. Sprawdź, co może zostać skontrolowane przez organy kontrolne Inspekcji Weterynaryjnej.                                              
  • Testy na obecność COVID-19 - spór nadal trwa

    W sytuacji, gdy w Polsce padają kolejne rekordy zachorowań na koronawirusa, wielu pracodawców z sektora spożywczego zastanawia się, czy wysłać pracownika na test na obecność wirusa Sars-Cov-2. Zdaniem pracodawców  przeprowadzenie jest jednym ze środków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Aktualnie przeglądasz

Numer 25, grudzień 2020 r. - Nr 25
Zrzut ekranu 2020-11-23 o 10.35.20