Rolnictwo ekologiczne to technika, która polega na uprawie roślin i hodowli zwierząt w sposób naturalny. Proces ten obejmuje użycie materiałów biologicznych, unikanie substancji syntetycznych w celu utrzymania żyzności gleby i równowagi ekologicznej, minimalizując w ten sposób zanieczyszczenia ekosystemu i marnotrawstwo żywności.
Artykuły
Zmiany w rolnictwie ekologicznym – co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.
Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym to efekt zmian, jakie mają miejsce na szczeblu prawa unijnego. Nowelizacja przepisów rozporządzenia 2017/626 oraz uchwalenie nowego rozporządzenia 2018/848 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych, które zacznie być stosowane od 1 stycznia 2022 r., wymusiły zmiany w polskim systemie prawnym.
Jak audytować dostawców
Zapewnienie bezpieczeństwa żywności jest podstawowym prawnym obowiązkiem producentów oraz wszystkich podmiotów, które biorą udział w łańcuchu żywnościowym, w tym sprzedawców i dystrybutorów żywności.
Rozpoznawalność znaków jakości i certyfikacji
Z badań wynika, że nie tylko cena wpływa na decyzje zakupowe. Klienci coraz częściej biorą pod uwagę jakość żywności i jej pochodzenie. Odpowiedź producentów żywności była błyskawiczna: na rynku pojawiło się coraz więcej produktów oznakowanych różnymi znakami jakości.
Co może kontrolować Państwowa Inspekcja Sanitarna, cz. II
Orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdza, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie jest uprawniona do kontroli wszystkich informacji w oznakowaniu środków spożywczych.
Czy woda może być składnikiem podstawowym – odpowiedź Komisji Europejskiej
Woda może być podstawowym składnikiem na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/775(1).
Ślad węglowy na etykietach produktów żywnościowych – od kiedy obowiązkowy?
Badania skutków zmian klimatu wskazują, że głównym zagrożeniem rozwoju ekonomicznego i stanu środowiska w świecie są wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych (GHG) wynikające z nadmiernego wykorzystywania energii z paliw kopalnych oraz intensywnej produkcji rolniczej.
Znakowanie produktów z przodu opakowania
Francuski system znakowania żywności Nutri-Score jest obecnie jednym z kilku dobrowolnych systemów znakowania żywności funkcjonujących w Unii Europejskiej. Opiera się na pięcioliterowym oznaczaniu produktów żywieniowych w skali od A do E.Komisja Europejska, dążąc do ujednolicenia oznakowania na szczeblu unijnym wyraźnie rozważa również wprowadzenie systemu znakowania Nutri-Score.
Kary za fałszowanie żywności. Jak nie popełnić błędu w oznakowaniu produktu wolnego od GMO
Konsumenci, kupując produkty żywnościowe są przekonani, że zakupiony produkt sprosta ich potrzebom. Oczekują, że żywność ta będzie bezpieczna, tj. nie zagrozi ich zdrowiu, a surowce użyte przy jej produkcji będą spełniały najwyższe standardy jakości przewidziane przepisami prawa żywnościowego.
Co może kontrolować Państwowa Inspekcja Sanitarna cz. I
Ważny wyrok WSA w Poznaniu: Poza obszarem właściwości rzeczowej organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej pozostają te aspekty produkcji lub obrotu żywnością (w tym jej pakowania i oznaczania), które nie mają wpływu na spełnienie przez żywność wymogów higienicznych, sanitarnych i zdrowotnych i których naruszenie nie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.