Produkcja żywności w dużym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych, dlatego niezwykle ważna jest możliwość dokładnego pomiaru emisji gazów cieplarnianych z sektora spożywczego. Najnowsze badania pokazują, że system żywnościowy generuje około 35% wszystkich globalnych, antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych.
Artykuły
Pobranie próbek do badań
Apteka odmówiła bezpłatnego wydania dwóch sztuk suplementu diety, argumentując, że przekazanie produktów do badań stanowiłoby dla apteki stratę finansową. Sąd uznał, że stanowisko apteki jest nieuzasadnione, a podmiot „w ramach działalności gospodarczej nastawionej na zysk musi się liczyć przy jej prowadzeniu również z obowiązkami prawnymi i ograniczeniami o charakterze finansowym, jakie w tym zakresie wynikają z wiążących zasad prawa żywnościowego”.
Wyrok TSUE: jak podawać nazwy witamin
Węgierska firma jako pierwsza dystrybuowała na rynku węgierskim produkt o nazwie Flora ProActiv, margaryna o 35% zawartości tłuszczu z dodatkiem steroli roślinnych. Na etykiecie tego produktu znalazła się informacja, że produkt zawiera dodatek witamin A i D.
Wojna Rosji z Ukrainą: Handel produktami rolno-spożywczymi między UE a Ukrainą
Do czasu inwazji Rosji w 2022 roku Ukraina eksportowała ponad 40% swoich towarów do UE, co czyniło z niej głównego partnera handlowego. Głównymi towarami importowanymi przez UE były surowce, produkty chemiczne i maszyny. Jeśli chodzi o sektor rolno-spożywczy, Ukraina dostarczała prawie połowę zbóż i olejów roślinnych oraz jedną czwartą mięsa drobiowego importowanego do Europy. Choć nie oceniono jeszcze pełnego wpływu rosyjskiej inwazji na ukraiński handel rolno-spożywczy, już teraz pojawiły się pewne możliwe scenariusze.
Zmiany w regulacjach: mikroorganizmy stosowane w środkach ochrony roślin
Do ochrony roślin można wykorzystać mikroorganizmy, takie jak bakterie, grzyby, wirusy i pierwotniaki, ponieważ niektóre z nich to pasożyty lub patogeny owadów lub innych organizmów, które są szkodnikami lub wywołują choroby u roślin. Ze względu na swoje właściwości biologiczne mikroorganizmy te są od dziesięcioleci stosowane na całym świecie (w tym w UE) do biologicznego zwalczania szkodników i chorób roślin.
Nowe limity THC w produktach konopnych
Komisja Europejska ustanowiła długo oczekiwane standardy THC dla żywności konopnej: poziom delta-9 THC w oleju z nasion konopi mają zostać ustalone na poziomie 7,5 mg/kg, podczas gdy poziom delta-9 THC w suchej żywności konopnej takich jak łuskane i łuszczone nasiona konopi, mąka i białko w proszku będą wynosić 3,0 mg/kg.
Alternatywne białka: trend, którego nie można przeoczyć
Produkty roślinne nie są już nowością na półkach sklepowych supermarketów i dyskontów w całej Europie. Czy jest to chwilowa moda, czy też nowy kierunek rozwoju przemysłu spożywczego? Czy warto zainwestować i zaistnieć na tym rynku, czy też lepiej odpuścić?