Oznaczenia geograficzne UE i systemy jakości: wkrótce nowe zasady
Parlament Europejski zatwierdził w pierwszym czytaniu w dniu 31 maja 2023 r. wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie oznaczeń geograficznych Unii Europejskiej w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz systemów jakości produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, (UE) 2017/1001 i (UE) 2019/787 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012.
Artykuły
Lista kontrolna wdrażania nowego dostawcy. Część I
Dla każdego producenta żywności kluczowe jest dotrzymywanie harmonogramów produkcji, zapewnianie zgodności z przepisami. Jako producent żywności z pewnością masz już grupę godnych zaufania dostawców, jednak, jak pokazała pandemia COVID-19 i atak Rosji na Ukrainę, sytuacja może się bardzo szybko zmienić – czy to z powodu niedoboru surowców, niestabilności gospodarczej czy nowych przepisów.
Audyt identyfikowalności
Identyfikowalność zawsze była krytyczną częścią dokumentacji podczas audytów. Podczas audytu bezpieczeństwa żywności audytor zbiera obiektywne dowody w celu ustalenia, czy system bezpieczeństwa żywności jest odpowiedni i skuteczny. Audytor pomaga firmie w ustaleniu, czy zagrożenia są właściwie identyfikowane, a następnie kontrolowane lub eliminowane.
Wyzwania i odpowiedzialności producentów marek własnych
Zarządzanie markami własnymi, zwłaszcza w obszarze sieci detalicznych, wiąże się z szeregiem wyzwań związanych z prawem żywnościowym. Właściciele marek własnych muszą nie tylko zadbać o jakość swoich produktów, ale także upewnić się, że ich produkty i etykiety są zgodne z przepisami.
Składniki botaniczne żywności – ramy prawne
W miarę jak konsumenci stają się coraz bardziej świadomi związku między dietą a zdrowiem, oświadczenia zdrowotne dotyczące środków spożywczych stają się kluczowym elementem strategii marketingowych wielu firm. Definiowane jako wszelkiego rodzaju twierdzenia, które sugerują, iż istnieje specyficzna korzyść zdrowotna związana z konkretnym produktem spożywczym, takie oświadczenia stały się istotną częścią dialogu między producentami a konsumentami.
Raport FAO „Wkład żywności pochodzącej ze zwierząt lądowych w zdrowe diety na rzecz poprawy odżywiania i zdrowia”
Zgodnie z niedawnym raportem FAO (maj 2023) żywność pochodzenia zwierzęcego jest potrzebna do zapewnienia odpowiedniego żywienia i zdrowia ludzi. Bez wątpienia dostarcza ona białka o wysokiej wartości biologicznej, cenne kwasy tłuszczowe oraz bogactwo witamin i minerałów.