Orzecznictwo
|
Z praktyki
|
Znakowanie produktów
|
Podcasty
x
Wyszukaj na stronie:
Zaloguj się »
Zamów »
x
Orzecznictwo
Z praktyki
Znakowanie produktów
Podcasty
Patrycja Kaler
Patrycja Kaler
Patrycja Kaler
specjalista ds. bezpieczeństwa żywności
9
artykułów na stronie
Nowoczesne opakowania inteligentne
Opakowania inteligentne – inteligent packaging (zwane też sprytnymi – smart packaging, lub indykatorowymi) posiadają możliwość monitorowania określonych parametrów (wewnętrznego i/lub zewnętrznego otoczenia produktu); dostarczają więc użytkownikowi informacji o produkcie, jego stanie jakościowym i bezpieczeństwie oraz o zmianach lub nawet nieprawidłowościach występujących w trakcie przechowywania i dystrybucji żywności, bez potrzeby otwarcia samego opakowaniaJednym z czynników gwarantujących dobrą jakość żywności jest opakowanie.
1 września 2019
Czytaj więcej »
Bioplastik jako zamiennik tworzyw sztucznych
Pod koniec marca br. Parlament Europejski zatwierdził Dyrektywę w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. W projekcie przewidziano dziesięć produktów, które od 2021 roku mają zostać wykluczone na stałe z obiegu. Zakaz unijnych władz dotyczy produktów jednorazowego użytku, przede wszystkim związanych z żywnością i do kontaktu z nią przeznaczonych takich jak np. jednorazowe łyżki, noże, talerze, słomki.
1 września 2019
Czytaj więcej »
Nowe zadania służb sanitarnych
25 października 2018 r. został ogłoszony jednolity tekst Ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2164). Zmiany jakie zostały wprowadzone w tym akcie prawnym dotyczą przede wszystkim:
8 kwietnia 2019
Czytaj więcej »
Jak stworzyć plan zarządzania alergenami?
Poniższe zestawienie pokazuje krok po kroku jak w zakładzie produkcyjnym stworzyć plan zarzadzania alergenami. Skrypt powstał na podstawie materiałów opracowanych w ramach Programu Badań nad Alergenami Żywności (FARRP) Uniwersytetu w Nebrasce:
5 marca 2019
Czytaj więcej »
Zmiany w standardzie BRc – część ii
Co objęły zmiany w standardzie BRC w zakresie utylizacji odpadów na obszarach wysokiego ryzyka czy kontroli produktów i badań laboratoryjnych?
20 stycznia 2019
Czytaj więcej »
Praktyki fałszowania surowców spożywczych – najczęstsze przypadki i metody ich wykrywania
Fałszowanie żywności jest powszechnym zjawiskiem dotyczącym większości produktów żywnościowych. Może ono polegać np. na zastąpieniu składnika innym składnikiem, najczęściej tańszym. Może też polegać na braku deklaracji sposobu produkcji, a także na nieprawidłowej deklaracji składu ilościowego produktu czy nieprawdziwej deklaracji pochodzenia produktu. Zafałszowaniom podlega większość produktów wykorzystywanych jako składniki żywności, w tym mleko, mięso, miody, mąka czy soki.
20 stycznia 2019
Czytaj więcej »
Wymagania dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością
Które akty prawne regulują wymagania dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością? Jakie są zasady tworzenia unijnego wykazu substancji dozwolonych? A co z substancjami nieujętymi w wykazie?
17 grudnia 2018
Czytaj więcej »
Nowelizacja ISO 22000
Ze względu na dużą dynamikę rynku żywnościowego od czasu pierwszej publikacji normy ISO 22000 w 2005 r. jego uczestnicy borykają się nieustannie z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa żywności. Normalizacja standardu ISO to naturalny proces. Po dekadzie obowiązywania norm wprowadzonych w 2005 r. przystąpiono do ich aktualizacji.
22 listopada 2018
Czytaj więcej »
Co sprawdzi Inspekcja weterynaryjna podczas urzędowej kontroli?
Przedsiębiorstwa z branży spożywczej muszą mieć opracowane procedury oraz działania zapewniające produkcję żywności, która jest bezpieczna pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Nadzór ze strony urzędowych lekarzy weterynarii w zakresie pobierania próbek i wykonywania badań mikrobiologicznych ma obejmować również kontrolę, jak te procedury są opracowane, udokumentowane i wdrażane. Co skontroluje lekarz weterynarii?
22 listopada 2018
Czytaj więcej »
3753
3752
3674
3666
3653
3654
3651
3620
3600
Akty prawne
E-booki
Wzory dokumentów
Zapisz się na bezpłatny newsletter
Adres e-mail
*
Zapisz się
Znam i akceptuję warunki
Regulaminu
i
Polityki Prywatności
*
Chcę otrzymywać informacje drogą elektroniczną i telefoniczną o dodatkowych promocjach, rabatach dotyczących produktów własnych WIP i partnerów WIP. Wiem, że moja zgoda może być wycofana w dowolnym momencie. *
Odbierz e-book w
prezencie!
Kontrola w zakładzie produkcyjnym
- jakie masz urpawnienia i obowiązki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip