|
Bezpieczeństwo żywności
Aktualności
|
Prawo o żywności
Prawo unijne
Prawo krajowe
|
Dietetyka
|
Standardy jakości
x
Wyszukaj na stronie:
Zaloguj się »
Zamów »
x
Aktualności
Prawo o żywności
Prawo unijne
Prawo krajowe
Dietetyka
Standardy jakości
Bezpieczeństwo żywności
Przydatne narzędzia »
×
Przydatne narzędzia
Podcasty i wideo porady
Checklisty i procedury
E-booki
Magazyn
Podcasty i wideo porady
Checklisty i procedury
E-booki
Magazyn
Patrycja Kaler
Patrycja Kaler
Patrycja Kaler
specjalista ds. bezpieczeństwa żywności
15
artykułów na stronie
Termin przydatności do spożycia czy data minimalnej trwałości? Jak prawidłowo używać „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed”.
Na opakowaniach produktów spożywczych możemy znaleźć oznaczenia, które określają zakres czasowy bezpiecznej konsumpcji produktu. Maja one forme określeń „należy spożyć do: dzień, miesiąc, rok” albo „najlepiej spożyć przed”. Wydaje się, że oznaczają one to samo i można je stosować zamiennie. Jednak tak nie jest.
9 maja 2021
Czytaj więcej »
Kontrola IJHARS – jak się do niej przygotować?
Producenci środków spożywczych podlegają nadzorowi służb państwowych w zakresie bezpieczeństwa i jakości produktu. Jedną z jednostek uprawnionych do kontroli przedsiębiorstw jest Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Warto poznać zakres działalności tych służb kontrolnych oraz sprawdzić, czy nasz zakład jest dobrze przygotowany do ich wizyty.
9 maja 2021
Czytaj więcej »
Ocena jakości produktów spożywczych
Jakość produktów spożywczych ma coraz większe znaczenie, ze względu na wymogi, jakie muszą spełniać kraje członkowskie Unii, a także dużą konkurencyjność produktów spożywczych na rynku i coraz większą świadomość konsumentów w kwestii jakości. Dlatego ciągle opracowuje się nowe i coraz dokładniejsze metody oceny jakości.
8 marca 2021
Czytaj więcej »
Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem gospodarować odpadami
Każdy zakład produkcji spożywczej powinien wywiązywać się z obowiązków wynikających z przepisów prawa środowiskowego. Jednym z priorytetów polityki środowiskowej pozostaje kwestia minimalizowania ilości odpadów i zagospodarowania ich zgodnie z prawem. W artykule prezentujemy praktyczne sposoby zarzadzania i reorganizacji, by lepiej sprostać wymogom ochrony środowiska.
6 listopada 2020
Czytaj więcej »
Wykrywanie pozostałości antybiotyków w produktach spożywczych
Ostatni raport Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) pokazuje, że sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010–2017 w Europie spadła o 20 proc. Raport wykazał jednak, że sytuacja nie jest jednolita w całej Europie. W sześciu krajach odnotowano wzrost sprzedaży o ponad 5 proc. W Polsce zużycie środków przeciwbakteryjnych przez hodowców, w porównaniu do okresu analizowanego wcześniej przez EMA, zwiększyło się o 28 proc.
29 maja 2020
Czytaj więcej »
Nowelizacja ustawy wprowadza jeden organ kontroli
Za sprawą nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych od lipca 2020 r. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała żywność zarówno na etapie produkcji i przetwarzania, jak i dystrybucji.
3 maja 2020
Czytaj więcej »
BRC GLOBAL STANDARD dla opakowań – zmiany wprowadzone w 6 wersji
Zmiany w standardzie BRC dla opakowań i materiałów opakowaniowych zostały opracowane przez grupy robocze złożone z producentów opakowań, sprzedawców detalicznych, właścicieli marek, firmy pakujące do gastronomii, jednostki certyfikujące i niezależnych ekspertów technicznych.
3 stycznia 2020
Czytaj więcej »
Nowoczesne opakowania inteligentne
Opakowania inteligentne – inteligent packaging (zwane też sprytnymi – smart packaging, lub indykatorowymi) posiadają możliwość monitorowania określonych parametrów (wewnętrznego i/lub zewnętrznego otoczenia produktu); dostarczają więc użytkownikowi informacji o produkcie, jego stanie jakościowym i bezpieczeństwie oraz o zmianach lub nawet nieprawidłowościach występujących w trakcie przechowywania i dystrybucji żywności, bez potrzeby otwarcia samego opakowaniaJednym z czynników gwarantujących dobrą jakość żywności jest opakowanie.
1 września 2019
Czytaj więcej »
Bioplastik jako zamiennik tworzyw sztucznych
Pod koniec marca br. Parlament Europejski zatwierdził Dyrektywę w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. W projekcie przewidziano dziesięć produktów, które od 2021 roku mają zostać wykluczone na stałe z obiegu. Zakaz unijnych władz dotyczy produktów jednorazowego użytku, przede wszystkim związanych z żywnością i do kontaktu z nią przeznaczonych takich jak np. jednorazowe łyżki, noże, talerze, słomki.
1 września 2019
Czytaj więcej »
Nowe zadania służb sanitarnych
25 października 2018 r. został ogłoszony jednolity tekst Ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2164). Zmiany jakie zostały wprowadzone w tym akcie prawnym dotyczą przede wszystkim:
8 kwietnia 2019
Czytaj więcej »
« pierwsza
«
1
2
»
ostatnia »
3946
3945
3928
3876
3827
3819
3782
3753
3752
3674
Akty prawne
E-booki
Checklisty i procedury
Zapisz się na bezpłatny newsletter
Adres e-mail
*
Zapisz się
Znam i akceptuję warunki
Regulaminu
i
Polityki Prywatności
*
Chcę otrzymywać informacje drogą elektroniczną i telefoniczną o dodatkowych promocjach, rabatach dotyczących produktów własnych WIP i partnerów WIP. Wiem, że moja zgoda może być wycofana w dowolnym momencie. *
Odbierz e-book w
prezencie!
Kontrola w zakładzie produkcyjnym
- jakie masz uprawnienia i obowiązki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip