Artykuł „The Nutri-Score Scale – A Tool for Assessing the Nutritional Quality of Processed Meat Products Available on the Polish Market” powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, którego celem było zbadanie, jak system Nutri-Score ocenia przetwory mięsne i czy wprowadzone uaktualnienia algorytmu miały wpływ na zmianę ich klasyfikacji.
Oceny Nutri-Score dla przetworów mięsnych: analiza SGGW wskazuje na niedoskonałości
W marcu 2024 roku w czasopiśmie Nutrients opublikowano artykuł, który zwraca uwagę na ewentualne niedociągnięcia systemu Nutri-Score w kontekście przetworów mięsnych dostępnych na polskim rynku.
Zagadnienia oceny Nutri-Score dla polskich przetworów mięsnych
Analiza etykiet produktów mięsnych
W badaniu wzięto pod lupę 1700 etykiet produktów mięsnych, z których większość otrzymała niskie oceny w Nutri-Score – tj. z etykietą D oznaczającą produkty o ograniczonej wartości odżywczej i etykietę E – produkty zdecydowanie niezalecane do regularnej konsumpcji. Powyższe badania ujawniły ciekawe, jednak dość niepokojące zjawisko.
Rezultaty badania – między oceną a jakością produktów
W wyniku obniżenia zawartości soli o 30% w 505 produktach spożywczych, ich klasyfikacje poprawiły się. Jednakże, część z tych produktów została równocześnie wzbogacona o dodatki smakowe, co może wpływać na ich percepcję jakościową przez konsumentów. Warto zwrócić uwagę, że choć te produkty były lepiej oceniane z punktu widzenia ich wartości odżywczych, obecność dodatków może wzbudzać obawy dotyczące ich wpływu na zdrowie. Równie niepokojący jest brak różnicowania w obrębie kategorii mięsnych, co stoi w sprzeczności z zasadą Nutri-Score promującą wybór produktów o najlepszym profilu żywieniowym w danej kategorii.
Wyzwania Nutri-Score w świetle nowych badań
W rezultacie, system znakowania Nutri-Score, mimo jego aktualizacji w 2024 r., może nie odzwierciedlać rzeczywistej wartości odżywczej przetworów mięsnych. Niniejsze spostrzeżenia kwestionują efektywność wprowadzonych zmian w algorytmie systemu, co może być przedmiotem dalszych dyskusji na temat adekwatności jego tego.