• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Reklama suplementów w internecie

    W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że brak jest kompleksowych ustaw o reklamie suplementów diety. Mając to na uwadze należy przeanalizować akty prawne dotyczące suplementów diety.
  • Reklama wprowadzająca konsumenta w błąd

    Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji taką reklamą jest ta wprowadzająca konsumenta w błąd i mogąca przez to wpływać na podejmowane przez niego decyzje w sprawie nabywania określonych towarów i usług.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa wybranych grup żywności funkcjonalnej

    Współcześnie żywność postrzegana jest nie tylko jako element zaspokojenia głodu i potrzeb energetycznych ustroju, ale również jako źródło substancji o działaniu fizjologicznym. Powstają i rozwijają się nowe, dotychczas niestosowane metody produkcji żywności. Coraz częściej receptury produktów spożywczych projektowane są dla poszczególnych grup ludności, zależnie od ich wieku, stanu zdrowia, stanu fizjologicznego, stylu życia.
  • Producenci muszą być czujni na każdym kroku

    WIHARS nałożył wysoką karę za nieprawidłowe oznakowanie schabu wieprzowego – rozmowa z mecenas Hanną Gąszcz-Krupowczyk
  • Certyfikacja żywności NON-GMO

    Z badań opinii publicznej wynika, że 65% Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu upraw GMO (badania CBOS Polacy o bezpieczeństwie żywności i GMO, Warszawa 2013), a 56, 8% Polaków, mając wybór, wybrałoby produkt pochodzący od zwierząt karmionych paszą bez GMO (raport „Znakowanie żywności wolnej od GMO – propozycja dla Polski” przygotowany przez Federację Zielonych – Grupę Krakowską i Instytut Spraw Obywatelskich, 2015 r. ).
  • Audit HACCP

    Producenci żywności wdrażają systemy ułatwiające monitorowanie i wyeliminowywanie potencjalnych zagrożeń dla żywności. Najpowszechniejsze z nich to HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli, ang. Hazard Analysis and Critical Control Point), a także Dobra Praktyka Higieniczna (GHP, ang. Good Higiene Practice) i Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP, ang. Good Manufacturing Practice). Jednak samo wdrożenie systemu HACCP nie jest wystarczające do prawidłowego nadzorowania i wyeliminowywania potencjalnego zagrożenia z produkowanej żywności. Po wdrożeniu systemu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności należy go weryfikować w celu sprawdzenia jego aktualności, uzupełnienia i poprawienia tych elementów, które przyczyniają się do obniżania jakości oferowanych produktów.
  • Jak klasyfikować, czy dany produkt jest produktem spożywczym, czy leczniczym?

    Orzecznictwo NSA, orzecznictwo unijne a także uchwały Komisji ds. Produktów z Pogranicza działającej przy prezesie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie pozostawiają złudzeń – trudno jest wyznaczyć granicę między produktem leczniczym a produktem spożywczym.

Aktualnie przeglądasz

Czerwiec 2019 - Nr 7
AJM07 okładka