• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Wykrywanie pozostałości antybiotyków w produktach spożywczych

    Ostatni raport Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) pokazuje, że sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010–2017 w Europie spadła o 20 proc. Raport wykazał jednak, że sytuacja nie jest jednolita w całej Europie. W sześciu krajach odnotowano wzrost sprzedaży o ponad 5 proc. W Polsce zużycie środków przeciwbakteryjnych przez hodowców, w porównaniu do okresu analizowanego wcześniej przez EMA, zwiększyło się o 28 proc.
  • Kierunek zmian w standardzie IFS Food v.7

    Artykuł został opracowany na podstawie udostępnionej przez Międzynarodowy Komitet Techniczny IFS wersji roboczej standardu IFS Food v.7 w październiku 2019 roku. Nowa wersja standardu miała obowiązywać od pierwszego kwartału 2021 roku, jednak właściciel standardu w lutym tego roku wydał oświadczenie w sprawie przełożenia publikacji oficjalnej wersji normy. Powodem wydłużenia czasu publikacji jest konieczność oceny standardu przez Europejskie Forum Akredytacji (EA) w ramach ustanowionej procedury. 
  • Kleikowanie skrobi. Zastosowanie skrobi z dodatkiem hydrokoloidów.

    Skrobia jest polimerem polisacharydowym posiadającym wysoce docenianą zdolność wiązania wody, tworzenia żeli w przemyśle spożywczym i nie tylko. Posiada zdolność do modyfikacji lepkości kleików skrobiowych a także ich tekstury.  Zawdzięcza to swojej budowie i właściwościom, które zależne są od stopnia jej modyfikacji, obróbki czy pochodzenia. Skrobia nie wpływa toksycznie na organizm człowieka, a jej pochodzenie jest naturalne.
  • Koronawirus – jak zapobiec panice wśród pracowników

    Coraz większa liczba ofiar i zwiększająca się liczba przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Jest to olbrzymie wyzwaniem dla kadry zarządzającej która powinna podjąć jak najszybciej konkretne działania związane z edukacją i przeciwdziałaniem wybuchowi paniki wśród pracowników.                                         
  • Środki dezynfekcyjne o działaniu wirusobójczym

    Pandemia COVID19 zapoczątkowała wzrost świadomości na temat rozprzestrzeniania się koronawirusów oraz innych wirusów, jakie mogą pojawić się nie tylko w zakładach produkujących żywność, zakładach medycznych, placówkach zdrowia, szpitalach ale również w przestrzeni publicznej. Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że branża spożywcza powinna czerpać wiedzę i rozwiązania, które do tej pory stosowane były głównie przez placówki medyczne.

Aktualnie przeglądasz

Bezpieczeństwo żywności w praktyce, Numer 19, Czerwiec 2020 r. - Nr 19
Zrzut ekranu 2020-05-27 o 09.42.09