• WSZYSTKIE
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Nowe techniki genomowe: innowacje w produkcji żywności

    Unia Europejska planuje nowe ramy prawne dla produktów uzyskanych dzięki nowym technikom genomowym. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są planowane zmiany prawne związane z użyciem nowych technik genomowych?  Jaka jest różnica pomiędzy GMO a technikami genomowymi?  Jakie wyzwanie czekają przedsiębiorców spożywczych w związku z technikami genomowymi?

Artykuły

  • Przyszłość znakowania wartości odżywczej w UE – jak mogłaby wyglądać ogólnounijna zharmonizowana etykieta?

    10 września 2022 r . Wspólne Centrum Badawcze JRC (służba naukowa Komisji Europejskiej prowadząca badania i dostarczająca niezależnych dowodów naukowych i porad wspierających politykę UE) opublikowała wyniki czterech analiz naukowych. Opublikowany raport pomoże zmienić unijne przepisy dotyczące etykietowania żywności (rozporządzenie 1169/2011). Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są najlepsze praktyki już istniejące w niektórych państwach członkowskich?  Czy należy wprowadzić jeden system na całym rynku wewnątrzunijnym?  Czy taki program mógłby zagrozić tradycyjnym produktom i oraz produktom regionalnym?  Jak powinna wyglądać etykieta wartości odżywczej, aby skutecznie doradzać konsumentom w dokonywaniu zdrowszych wyborów produktów?  W jaki sposób moglibyśmy zebrać różne narzędzia, aby dostarczyć konsumentom więcej informacji, nie tylko na temat aspektów żywieniowych, ale także pochodzenia składników, dobrostanu zwierząt oraz zrównoważonego rozwoju i/lub zdrowotności produktów.
  • Przyszłość w produkcji żywności: 3 kluczowe wnioski

    W dniach 17–19 maja odbył się w Bilbao jeden z największych europejskich kongresów branży foodtech, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Spotkałam się z przedstawicielami wielu czołowych producentów żywności, naukowcami i uczestniczyłam w ciekawych debatach.
  • Nowe przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa tworzyw sztucznych pochodzących z recyclingu stosowanych w kontakcie z żywnością

    Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1616 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i przeznaczonych do kontaktu z żywnością weszło w życie 10 października 2022 r.
  • Monitorowania substancji perfluoroalkilowych (PFAS) w żywności i paszy, w tym metody pobierania próbek i analizy

    Pytanie Czytelnika: jaki jest obowiązujący stan prawny dotyczący monitorowania substancji perfluoroalkilowych – PFAS w żywności.
  • Higiena procesu produkcyjnego czy bezpieczeństwo żywności – Escherichia coli (część 2)

    W obowiązującym prawodawstwie Escherichia coli uznawana jest za wskaźnik higieny żywności pochodzenia zwierzęcego, oznaczający stopień jej zanieczyszczenia. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2073/2005 zawarte wytyczne mikrobiologiczne higieny procesu, mają na celu ograniczenie poziomu zanieczyszczenia bakteriami kałowymi w całym łańcuchu żywnościowym, a zminimalizowanie poziomu zanieczyszczenia, ma się praktycznie przełożyć na obniżenie ryzyka związanego z wystąpieniem shigatoksycznej Escherichia coli w żywności.

Aktualnie przeglądasz

Październik 2022 - Nr 48
2022-10-09 21_01_37-Bezpieczeństwo żywności w praktyce nr 48 4JM0048.pdf - Adobe Acrobat Reader DC (