Sektor produkcji żywności stoi w obliczu ciągłych wyzwań wynikających z nowych wymogów legislacyjnych. Zmiany te mogą mieć znaczący wpływ na sposób prowadzenia biznesu, wymagając od przedsiębiorstw elastyczności i ciągłej adaptacji do nowych regulacji. W najnowszym wydaniu „Wiadomości legislacyjnych” skupiamy się na zestawieniu zmienionych aktów prawnych, które są kluczowe dla branży spożywczej.
Artykuły
Diagram przebiegu procesu
Diagram przebiegu procesu (PFD) to rodzaj schematu blokowego ilustrującego poszczególne etapy procesu w kolejności. Celem tego arkusza informacyjnego jest opisanie podstawowych PFD oraz sposobu ich wytwarzania i stosowania w przemyśle spożywczym i rolniczym (F&A). Chociaż niniejszy arkusz informacyjny został napisany specjalnie dla PFD używanych w procesach F&A, może być stosowany w innych sytuacjach. Docelowi odbiorcy obejmują producentów, twórców procesów i produktów, specjalistów ds. jakości i bezpieczeństwa, organy regulacyjne, administratorów, naukowców zajmujących się żywnością, inżynierów i praktyków.
Listeria monocytogenes: zmiany w przepisach
W celu dostosowania przepisów UE do standardów Kodeksu Żywnościowego Komisja Europejska (KE) zaproponowała zmiany w swoich przepisach dotyczących Listeria monocytogenes w żywności gotowej do spożycia (RTE). Jeśli nowe regulacje zostaną przyjęte, wejdą w życie po 1 stycznia 2026 r. Projekt ustawy można było komentować do 8 maja 2024 r.
Orzecznictwo: spermidyna
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał orzeczenie w sporze powstałym pomiędzy dwoma producentami suplementów diety. To decyzja dotycząca interpretacji obowiązującego rozporządzenia w sprawie nowej żywności (obowiązującego od 1 stycznia 2018 r.).
Oliwa z oliwek, część I
Współczesny rynek żywnościowy coraz częściej podkreśla znaczenie transparentności pochodzenia i jakości produktów. Oliwa z oliwek, będąca jednym z kluczowych składników diety śródziemnomorskiej, nie jest tu wyjątkiem. Znana ze swoich wyjątkowych właściwości zdrowotnych i ceniona za niepowtarzalny smak, oliwa z oliwek stała się przedmiotem szczegółowych regulacji w Unii Europejskiej, które mają na celu ochronę konsumentów oraz utrzymanie reputacji tego cennego produktu.
Przeprowadzenie kontroli żywności przez organy upoważnione, część 2
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin stanowi podstawę do przeprowadzenia kontroli na obszarze UE, w tym również na obszarze Polski. Natomiast szczegóły tejże kontroli oparte są na regulacjach wyrażonych ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia.