Zrównoważony system żywnościowy – co czeka producentów żywności

Dodano: 15 stycznia 2022

Rośnie liczba konsumentów, którzy gotowi są zmienić sposób odżywiania ze względu na ochronę planety i jej naturalnych zasobów. Stanowisko Parlamentu Europejskiego z października 2021 r. dało Komisji Europejskiej impuls do rozwijania jej planów w kierunku zrównoważonego systemu żywnościowego.

Strategia „Od pola do stołu”

Zdrowy i zrównoważony system odżywiania to jeden z kluczowych obszarów zainteresowań zarówno Komisji Europejskiej, jak i WHO Regionu Europejskiego. Powołany zespół ekspertów będzie wspierał państwa członkowskie w formułowaniu krajowych i ogólnoeuropejskich wytycznych żywieniowych, które uwzględniają zarówno zdrowie ludzi, jak i planety.

Najważniejszym wyzwaniem jest wykorzystanie danych żywieniowych nie tylko w kontekście wartości energetycznej i odżywczej produktu spożywczego, ale także jego wpływu na klimat. W czasie spotkań zespołu eksperckiego analizowano wpływ pomiędzy zdrowiem ludzi, zrównoważoną środowiskowo i przystępną cenowo dietą.

Eksperci przedstawili najnowsze dowody badań naukowych. Zgodnie z nimi ważnym krokiem w kierunku oceny wpływu diety na środowisko jest skupienie się nie tylko na emisji gazów cieplarnianych, ale także na innych wskaźnikach, takich jak wykorzystanie gruntów i wody.

Wytyczne do etykietowania żywności

Eksperci podkreślili znaczenie informacji o wartości odżywczej produktów spożywczych, ale nie jest to jedyny czynnik, który powinien być brany pod uwagę. Czynniki społeczno-ekonomiczno-środowiskowe również powinny znaleźć się w kręgu zainteresowań i dyskusji, ponieważ bezpieczna, bogata w składniki odżywcze żywność powinna być dostępna i przystępna cenowo dla wszystkich.

Zmiana wzorców żywieniowych

Niezdrowa dieta jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności oraz jest czynnikiem ryzyka wielu chorób niezakaźnych w tym: chorób układu krążenia, cukrzycy i raka. W samej Unii Europejskiej niezdrowa dieta powoduje około 1 miliona zgonów każdego roku.

Nowe wzorce żywieniowe powinny promować żywność opartą na składnikach roślinnych. Równocześnie należy promować zmniejszenie ilości spożywanej przetworzonej żywności i zminimalizowanie wielkości porcji.

Szeroko zakrojone działania edukacyjne

Społeczeństwo powinno być edukowane i wspierane w dokonywaniu wyborów żywieniowych (na przykład poprzez wyraźne oznakowanie, które pokazuje zarówno informacje o składnikach odżywczych, jak i wpływ na środowisko).

Aby stworzyć zdrowe i zrównoważone środowisko, przemysł spożywczy powinien być zaangażowany i wspierany w przeformułowaniu i podejmowaniu kroków w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji zdrowszej żywności.

Modele profilowania żywności

Aby sklasyfikować i uszeregować żywność według jej składu odżywczego i wpływu na środowisko, wymagane są modele profilowania żywności. Opracowanie znormalizowanego modelu, który może ocenić referencje zdrowotne i środowiskowe poszczególnych produktów żywnościowych, wymaga wskazówek metodologicznych, tak aby można było uzyskać spójne i porównywalne dane. Wyzwanie polega na tym, że obecnie nie mamy znormalizowanego modelu odżywiania i zrównoważonego rozwoju, ponieważ często nie ma spójności ani porównywalności między wskaźnikami środowiskowymi i zdrowotnymi.

Ponadto istniejące obecnie modele koncentrują się głównie na emisji gazów cieplarnianych jako wskaźniku wpływu na środowisko. Systemy żywnościowe są złożone, a emisje gazów cieplarnianych to tylko jeden z wielu wskaźników środowiskowych, które należy wziąć pod uwagę.

Zamówienia publiczne

Polityka zamówień publicznych odgrywa zasadniczą rolę w ustalaniu standardów dla rodzajów żywności wymaganej do osiągnięcia zdrowej i zrównoważonej diety w różnych warunkach. Zaopatrzenie w składniki i żywność dla instytucji publicznych, w tym szkół, szpitali, więzień, żłobków, domów opieki i państwowych miejsc pracy, ma ogromny potencjał. Planowane jest wydanie podręcznika, jak organizować przetargi na zakup zdrowych i zrównoważonych ekologicznie składników i żywności.

E-commerce

Ekspansja zakupów online, jaka zaistniała w latach 2020–2021, odcisnęła swój ślad w sposobie odżywiania Europejczyków. Powstały plany wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) do oceny podpowiadania konsumentom zdrowszych produktów podczas zakupów online, również gotowych dań typu pizza, kebab, burger.

Platforma FoodDB – narzędzie przyszłości

FooDB (The Food Database) to ogólnodostępna baza danych zawierająca dane dotyczące składu chemicznego (mikroelementów i makroelementów) powszechnej, nieprzetworzonej żywności. Zawiera również obszerne dane dotyczące składników smakowych i zapachowych, dodatków do żywności oraz pozytywnych i negatywnych skutków zdrowotnych związanych ze składnikami żywności.

Baza danych zawiera informacje o ponad 28 000 związkach występujących w ponad 1000 surowych lub nieprzetworzonych produktach spożywczych. Dane w FooDB zostały zebrane z wielu źródeł takich jak podręczniki, czasopisma naukowe, internetowych baz danych dotyczących składu żywności lub składników odżywczych, baz danych smaków i aromatów oraz różnych internetowych baz danych metabolomicznych.

Użytkownicy mogą przeglądać dane FooDB według różnorodnych kryteriów takich jaka składnik, produkt czy związek chemiczny. Struktury chemiczne i masy cząsteczkowe związków w FooDB można przeszukiwać za pomocą specjalistycznego narzędzia do wyszukiwania struktur chemicznych.

Wiedza na temat dokładnego składu chemicznego żywności może być wykorzystywana do kierowania polityką zdrowia publicznego, wspomagania firm spożywczych w lepszym etykietowaniu żywności, pomagania dietetykom w przygotowywaniu lepszych planów żywieniowych, wspierania firm nutraceutycznych w składaniu oświadczeń zdrowotnych i kierowania wyborami konsumentów w odniesieniu do zakupu żywności.

Przeformułowanie receptur

Przeformułowanie receptury przetworzonego produktu spożywczego – na przykład poprzez zmniejszenie zawartości tłuszczu, cukru lub soli bądź zwiększenie zawartości produktów pełnoziarnistych lub warzyw – może pomóc producentom żywności w poprawie wartości odżywczej ich produktów. Ma to szczególne znaczenie w obliczu

ajm-39-srodki-druk1

ajm-39-srodki-druk2

ajm-39-srodki-druk3

Na podstawie:

Document number: WHO/EURO:2021-2192-41947-57624

Najnowszy numer

Nr 66 - Kwiecień 2024

okładka AJM66

Przeprowadzenie kontroli żywności przez organy upoważnione, część 1

Dostępny w wersji elektronicznej