Te żółtobrązowe larwy mogą wywoływać niechęć, lecz zazwyczaj są one dodawane do żywności w postaci zmielonej lub jako pasta. Chrząszcz pleśniowy to czwarty owad zatwierdzony w UE jako nowa żywność, ale jego wykorzystanie w przemyśle spożywczym nadal pozostaje niszowe.
Jadalne owady w Unii Europejskiej: rok po nowelizacji Rozporządzenia
Rok po tym, jak 24 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia Unii Europejskiej, w którym została rozszerzona lista jadalnych owadów, obawy o ich masowe pojawienie się w produktach spożywczych okazały się przesadzone. Mimo wprowadzenia dyrektywy zezwalającej na spożywanie larw chrząszcza pleśniowego, wielu sprzedawców detalicznych, zwłaszcza piekarnie, jasno oświadczyło: „Nie przetwarzamy insektów”.
Produkty zawierające owady, mimo wyższych kosztów produkcji, stanowią alternatywę z mniejszym wpływem na środowisko niż tradycyjna hodowla zwierząt. Ich zrównoważony charakter i wysoka zawartość białka są kluczowe dla przyszłości sektora spożywczego.
Niektórzy eksperci przewidują, że przyszłe postępy w technologii oraz zmiany w preferencjach żywieniowych mogą przyczynić się do redukcji wydatków na produkcję żywności z dodatkiem owadów. Istotną rolę w budowaniu większej akceptacji dla takich produktów będzie jednak efektywna komunikacja, gdyż spożywanie owadów nadal budzi silne emocje. W miarę jak niszowe rynki żywnościowe powoli adaptują owady jako przysmak, otwierają się nowe kanały edukacyjne i marketingowe. Podczas międzynarodowych targów Grüne Woche odbywających się w Berlinie pojawiła się propozycja dla smakoszy poszukujących nietypowych doznań – produkty oparte na owadach, co może stopniowo zmieniać percepcję konsumentów. Inicjatywy edukacyjne oraz innowacyjne podejścia marketingowe, mogą okazać się skuteczne. Podobnie było w przypadku homarów, gdy przekształcono „karalucha morskiego” w symbol luksusowego jedzenia.