Kontrole na nowych zasadach

Dodano: 16 lutego 2024
Kontrole na nowych zasadach

Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze (UE) 2024/286, datowane na styczeń 2024 roku, które modyfikuje poprzednie rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1793. Nowe przepisy wprowadzają tymczasowe zaostrzenie kontroli urzędowych i implementują dodatkowe środki nadzwyczajne dotyczące importu do Unii Europejskiej wybranych produktów z krajów trzecich.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • jakie kategorie produktów będą podlegały nowym zasadom kontrolowania

  • jakie są nowe obowiązki dotyczące list informacyjnych?

Celem nowelizacji jest wprowadzenie tymczasowego zaostrzenia kontroli urzędowych oraz przyjęcie dodatkowych środków nadzwyczajnych dotyczących importu określonych kategorii towarów z krajów trzecich do Unii Europejskiej. Zmiany te skupiają się głównie na intensyfikacji inspekcji towarów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego, szczególnie ze względu na obecność niebezpiecznych substancji, takich jak pozostałości pestycydów.

Nowe regulacje szczegółowo określają zasady wprowadzania na rynek Unii Europejskiej produktów pochodzących z różnych państw. Wśród kluczowych aspektów tych zmian znalazło się przede wszystkim zaostrzenie nadzoru nad towarami, które były dotychczas źródłem niepokoju ze względu na ryzyko związane z zanieczyszczeniem mikotoksynami, w tym alfatoksynami, pestycydami, pentachlorofenolem, dioksynami, barwnikami takimi jak Sudan, rodamina B, a także toksynami pochodzenia roślinnego. Ponadto, rozporządzenie wprowadza obowiązek periodycznego przeglądu przez Komisję, co sześć miesięcy, list informacyjnych dotyczących ryzyka dla zdrowia ludzkiego.

Wśród innych istotnych zmian wymienić należy zwiększenie do 30% częstotliwości kontroli urzędowych dla przywożonych do UE przesyłek wspięgi pospolitej z Bangladeszu i wspięgi chińskiej z Indii z powodu obaw związanych z pozostałościami pestycydów. Z kolei, w przypadku importu gumy guar z Indii, odnotowano zmniejszenie wymogów kontroli z 50% do 30% jako odzwierciedlenie poprawy zgodności z normami. Analogiczne zmniejszenie kontroli, z 20% do 10%, dotyczy również przesyłek makaronów błyskawicznych typu noodle z Korei Południowej, zawierających przyprawy korzenne lub sosy. Dodatkowo, rozporządzenie przewiduje zwiększenie do 30% kontroli nasion kminu rzymskiego z Turcji oraz papryki z rodzaju Capsicum z Indii, obie kategorie z powodu wysokiego ryzyka zanieczyszczenia odpowiednio alkaloidami pirolizydynowymi i pozostałościami pestycydów.

Rozporządzenie (UE) 2024/286 weszło w życie 6 lutego 2024 roku, stanowiąc odpowiedź na konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony konsumentów w Unii Europejskiej przed potencjalnie szkodliwymi produktami importowanymi z krajów trzecich.

Najnowszy numer

Nr 73 - Listopad 2024

okładka AJM73

Wykrywanie alergenów: zanieczyszczenia krzyżowe, część II

Dostępny w wersji elektronicznej