Ostatnie dni naboru do trzeciej edycji akceleratora foodtech.ac, rozwijającego innowacyjne start-upy z sektora spożywczego.

Dodano: 25 września 2020
Ostatnie dni naboru do trzeciej edycji akceleratora foodtech.ac, rozwijającego innowacyjne start-upy z sektora spożywczego.

Tylko do końca tygodnia (27 września; godz. 23:59) można zgłaszać swoje pomysły na rewolucyjne rozwiązania z obszaru foodtech. Pandemia koronawirusa uwypukliła potrzeby usprawnień w sektorze spożywczym - zarówno w bezpieczeństwie produkcji, jak i łańcuchach dostaw. W odpowiedzi na to foodtech.ac po raz kolejny poszukuje najbardziej obiecujących pomysłów na biznesowe rozwiązania w sektorze agri-food, które przejdą intensywny 8-tygodniowy program pod okiem mentorów.

Ostatnie dni naboru do trzeciej edycji akceleratora foodtech.ac, rozwijającego innowacyjne start-upy z sektora spożywczego.

Pandemia uświadomiła nam wszystkim jeszcze dobitniej jak istotna jest globalna zmiana w podejściu do zagadnień żywnościowych. Znalezienie alternatywy dla przyczyniającego się do rozwoju chorób mięsa, usprawnienie łańcuchów dostaw, czy szukanie rozwiązań lokalnych to trendy, które coraz mocniej ugruntowują się w świadomości konsumentów i producentów jako kierunek stałych, i koniecznych, zmian - komentuje Piotr Grabowski, współzałożyciel foodtech.ac.

Kuchenne ewolucje: jak przemysł spożywczy wymyśla się na nowo?

Współczesna produkcja jedzenia zużywa ogromne ilości zasobów - wody, energii, czy jednorazowych materiałów. Główka kapusty, którą jemy zimą, pokonuje średnio 2000 km samolotem, zapakowana w jednorazową folię. Globalnie sektor spożywczy odpowiada aż za 18% emisji gazów cieplarnianych, z których większość stanowią efekty produkcji mięsa.

“Mówiąc wprost, to co jemy, skąd jemy i jak jemy istotnie przyczynia się do kryzysu klimatycznego. Przemysł spożywczy stał się również nieefektywny z biznesowego punktu widzenia. Odpowiedzią na te wyzwania jest foodtech - sektor łączący rozwój technologiczny i osiągnięcia naukowe z potrzebami producentów i klientów. Wszystko po to, by tworzyć efektywniejsze, zdrowsze, i czystsze rozwiązania. - mówi Michał Piosik z foodtech.ac. Przykładem tego typu rozwiązań są farmy wertykalne, na których wspomniana główka kapusty może wyrosnąć szybciej, lokalnie i bez pestycydów, zużywając 90% mniej wody. Sukcesy odnoszą alternatywy dla mięsa: w skali światowej Beyond Meat, a na polskim rynku Roślinny Qurczak, absolwent pierwszej edycji akceleracji foodtech.ac. Globalnie sektor agri-foodtech urósł o 250% w ciągu ostatnich pięciu lat i zainwestowano w niego 19,8 mld dolarów w 2019 roku.

Do kogo skierowany jest akcelerator?

Program skierowany jest do osób i zespołów mających pomysł na biznes lub gotowe innowacyjne rozwiązanie dla sektora spożywczego.

Zapamiętaj!

Dziedziny, w których innowacje są szczególnie pożądane to:

  • Białko - Roślinne, z owadów, mięso in vitro

  • Opakowania - Inteligentne, biodegradowalne i jadalne

  • Śmieci - Zarządzanie odpadami w biznesie

  • Lifestyle - Produkty retailowe, zdrowe odżywianie, zrównoważone koncepty restauracyjne

  • Agritech - automatyzacja upraw, chemia pochodzenia roślinnego, farmy miejskie

Poprzednie edycje ukończyły między innymi: projekt wcześniej wspomnianego roślinnego zamiennika kurczaka, zautomatyzowanych farm wertykalnych, organicznego napoju z CBD czy w pełni zbilansowanego posiłku w proszku. Każdy wybrany do akceleratora projekt weźmie udział w dwumiesięcznym programie, pracując zespołowo i indywidualnie nad modelem biznesowym, rozwojem produktu i komunikacją z inwestorami. Foodtech.ac współpracuje z ponad sześćdziesięcioma mentorami, wśród których są zarówno eksperci z różnych obszarów prowadzenia biznesu - komunikacja, marketing, inwestycje, analizy biznesowe - jak i przedstawiciele branży spożywczej, w tym liderów rynku, takich jak Carrefour czy Eurocash.

Korzyści dla uczestników

Twórcy akceleratora - Piotr Grabowski i Michał Piosik - przykładają szczególną wagę do przejścia od pomysłu do gotowego produktu. Większość start-upów, która brała udział w pierwszej i drugiej edycji, w ciągu kilku miesięcy stworzyła prototypy lub nawet gotowe do sprzedaży produkty.

Oficjalnym zwieńczeniem programu jest Demo Day, podczas którego każdy ze start-upów prezentuje swoją ofertę inwestorom oraz potencjalnym partnerom biznesowym i klientom. Nie jest to jednak koniec przygody dla absolwentów i mogą oni liczyć na długoterminowe wsparcie.

Joanna Kuźniacka, Roślinny Qurczak: Współpraca z Piotrem i Michałem nie kończy się po oficjalnych kilku tygodniach akceleracji. To dodaje nam dużo pewności siebie i motywacji do działania. foodtech.ac dał nam dostęp do branży spożywczej oraz pomoc mentorów, którzy mieli doświadczenie we wprowadzaniu podobnych produktów na rynek.

Zapamiętaj!

Aplikacje przesyłać można do 27 września na stronie: foodtech.ac

Najnowszy numer

Nr 27 - Numer 27, luty 2021

Okładka_JM

Gluten – regulacje szczególne. Jak informować o obecności glutenu

Dostępny w wersji elektronicznej