Diagram przebiegu procesu
Diagram przebiegu procesu (PFD) to rodzaj schematu blokowego ilustrującego poszczególne etapy procesu w kolejności. Celem tego arkusza informacyjnego jest opisanie podstawowych PFD oraz sposobu ich wytwarzania i stosowania w przemyśle spożywczym i rolniczym (F&A). Chociaż niniejszy arkusz informacyjny został napisany specjalnie dla PFD używanych w procesach F&A, może być stosowany w innych sytuacjach. Docelowi odbiorcy obejmują producentów, twórców procesów i produktów, specjalistów ds. jakości i bezpieczeństwa, organy regulacyjne, administratorów, naukowców zajmujących się żywnością, inżynierów i praktyków. »
Listeria monocytogenes: zmiany w przepisach
W celu dostosowania przepisów UE do standardów Kodeksu Żywnościowego Komisja Europejska (KE) zaproponowała zmiany w swoich przepisach dotyczących Listeria monocytogenes w żywności gotowej do spożycia (RTE). Jeśli nowe regulacje zostaną przyjęte, wejdą w życie po 1 stycznia 2026 r. Projekt ustawy można było komentować do 8 maja 2024 r. »
Oliwa z oliwek, część I
Współczesny rynek żywnościowy coraz częściej podkreśla znaczenie transparentności pochodzenia i jakości produktów. Oliwa z oliwek, będąca jednym z kluczowych składników diety śródziemnomorskiej, nie jest tu wyjątkiem. Znana ze swoich wyjątkowych właściwości zdrowotnych i ceniona za niepowtarzalny smak, oliwa z oliwek stała się przedmiotem szczegółowych regulacji w Unii Europejskiej, które mają na celu ochronę konsumentów oraz utrzymanie reputacji tego cennego produktu. »
Przeprowadzenie kontroli żywności przez organy upoważnione, część 2
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin stanowi podstawę do przeprowadzenia kontroli na obszarze UE, w tym również na obszarze Polski. Natomiast szczegóły tejże kontroli oparte są na regulacjach wyrażonych ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. »
Wiadomości legislacyjne
Sektor produkcji żywności stoi w obliczu ciągłych wyzwań wynikających z nowych wymogów legislacyjnych. Zmiany te mogą mieć znaczący wpływ na sposób prowadzenia biznesu, wymagając od przedsiębiorstw elastyczności i ciągłej adaptacji do nowych regulacji. W najnowszym wydaniu „Wiadomości legislacyjnych” skupiamy się na zestawieniu zmienionych aktów prawnych, które są kluczowe dla branży spożywczej. »