2024
Okres trwałości produktu, cz. II
Okres przydatności do spożycia to okres, w którym żywność zachowuje swoje bezpieczeństwo i/lub jakość w racjonalnie przewidywalnych warunkach dystrybucji, przechowywania i stosowania (Unia Europejska, 2011; Komisja Europejska, 2005). Okres przydatności do spożycia produktu spożywczego to okres rozpoczynający się datą produkcji i/lub opakowania i kończący się datą przydatności do spożycia (tj. ostatnim dniem, w którym produkt spożywczy musi zostać wykorzystany). Dotyczy to produktów spożywczych, które po krótkim czasie mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka z mikrobiologicznego punktu widzenia (np. surowe mięso i ryby, schłodzona żywność gotowa do spożycia, przetworzone owoce i warzywa, świeże owoce soki itp.). »
Wykrywanie alergenów: zanieczyszczenia krzyżowe, część II
Na alergie pokarmowe cierpi około 220 milionów ludzi na całym świecie. Większość reakcji alergicznych na żywność jest jednak spowodowana ograniczoną liczbą alergenów pokarmowych. W większości krajów istnieją przepisy wymagające jasnego oznakowania na opakowaniu listy alergenów z określonym priorytetem, jeśli są one celowo dodawane do żywności jako składniki. Oprócz alergenów pokarmowych celowo dodanych jako składniki istnieje potencjalne ryzyko dla osoby uczulonej na alergeny pokarmowe, których obecność w produktach spożywczych jest niezamierzona, ale może być konsekwencją przypadkowego kontaktu krzyżowego w łańcuchu produkcyjnym. »
2018
Materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością i ich kontrola
Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, w tym opakowania, objęte są ścisłym nadzorem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Muszą być one bezpieczne, nie mogą powodować niekorzystnych zmian w składzie żywności ani tym bardziej uwalniać do opakowanego produktu substancji w ilościach, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Czy wiesz, które substancje można stosować w opakowaniach żywności? Jak wygląda kontrola materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością i kto dokonuje takiej kontroli? »
Co sprawdzi Inspekcja weterynaryjna podczas urzędowej kontroli?
Przedsiębiorstwa z branży spożywczej muszą mieć opracowane procedury oraz działania zapewniające produkcję żywności, która jest bezpieczna pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Nadzór ze strony urzędowych lekarzy weterynarii w zakresie pobierania próbek i wykonywania badań mikrobiologicznych ma obejmować również kontrolę, jak te procedury są opracowane, udokumentowane i wdrażane. Co skontroluje lekarz weterynarii? »
2019
Clean label, czyli czego chcą konsumenci
Konsumenci coraz głośniej komunikują producentom, czego oczekują: nie chcą sztucznych słodzików, barwników ani konserwantów, ani genetycznie modyfikowanych składników i wysoko przetworzonych produktów. Clean label już dawno przestało być modą, to poważny trend, z którym przyjdzie zmierzyć się producentom żywności. Eksperci od marketingu żywności i stratedzy od rozwoju rynku nie mają wątpliwości. Każdy producent, który zignoruje ten trend, zrazi do siebie olbrzymią grupę klientów. Jak ważne jest zasada clean label wiedzą małe, lokalne firmy czy start-upy z branży spożywczej, dla których wejście na rynek możliwe było tylko dlatego, że wprowadziły reguły clean label. »
Normy mikrobiologiczne dla przypraw
Rośliny przyprawowe są powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym, gastronomii oraz w gospodarstwach domowych, a ich bezpieczeństwem zdrowotnym zainteresowany jest każdy konsument. Zioła lecznicze i przyprawy mogą ulec zanieczyszczeniu w drodze pierwotnego skażenia przez drobnoustroje bytujące w glebie, ale także przez skażoną wodę, powietrze, a także zwierzęta czy człowieka. Normy mikrobiologiczne dla żywności są wyznaczane przede wszystkim przez standardy prawodawstwa unijnego, a metody badań opierają się o standardy ISO. »
Zasada przenoszenia składników
Podczas przygotowywania etykiet bardzo często pojawia się problem dotyczący prawidłowego zapisu dodatków wnoszonych z komponentami produktu. Producenci żywności stosujący substancje dodatkowe często zmagają się z problemem dotyczącym deklarowania w składzie dodatków wnoszonych z komponentami produktu (tzw. składnikami złożonymi). »
2020
Inspekcja Weterynaryjna: na co musisz uważać podczas kontroli
Produkcja i obrót żywnością od zawsze były podatne na zagrożenia pochodzenia fizycznego, chemicznego czy biologicznego. Wytwórcom produktów spożywczych stawiane są nowe zadania niezbędne do zapewnienia bezpiecznej dla zdrowia i życia człowieka żywności. Sprawdź, co może zostać skontrolowane przez organy kontrolne Inspekcji Weterynaryjnej. »
Nowe technologie przetwarzania żywności – jak zapewnić by były bezpieczne?
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych technologii przetwarzania żywności, takich jak np. przetwarzanie wysokociśnieniowe, ogrzewanie radiowe, ogrzewanie omowe, impulsowe światło o wysokiej intensywności czy zimna plazma. Wiele z tych technologii znajduje się nadal w fazie badań, a zatem nie są wykorzystywane w celach komercyjnych. Jednak inne, szczególnie przetwórstwo wysokociśnieniowe, są już często w użyciu w przemyśle spożywczym, stosowane dla zachowania lub przedłużenia okresu trwałości produktów spożywczych i napojów. Niewiele wiadomo jednak o wpływie tych technologii na jakość lub bezpieczeństwo żywności lub opakowań. »
2021
„Od pola do stołu” – rezolucja Parlamentu Europejskiego, cz. II
Europejski Zielony Ład stanowi główny punkt programu działań politycznych Komisji. Jego głównym celem jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku, co ma posłużyć do przyciągnięcia inwestycji i stanowić czynnik wzrostu gospodarczego. »
2022
Skuteczne kontrole zagrożeń mikrobiologicznych w świeżych produktach według FAO, WHO
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowały podsumowanie ostatnich wspólnych spotkań ekspertów ds. oceny ryzyka mikrobiologicznego (JERMA) dotyczących zapobiegania i kontroli zagrożeń mikrobiologicznych w świeżych owocach i warzywach. »
Orzecznictwo: Jak poprawnie klasyfikować produkt jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego FSMP?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku opublikowanym 27 października 2022 r. stwierdził, że: „do celów takiej kwalifikacji nie wystarczy, że pacjent, spożywając tę żywność, odniesie z tego ogólną korzyść, ponieważ zawarte w niej substancje przeciwdziałają zaburzeniu lub łagodzą jego objawy”. Sprawdź, jakie kryteria musi spełniać żywność, aby mogła być zaklasyfikowana jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w świetle wyroku TSUE. Jest to tym bardziej istotne, że wyrok TSUE dotyczy stosowanych aktualnie przepisów, nie ma okresu przejściowego umożliwiającego dostosowanie produktu do kwalifikacji. »
2023
Glifosat: aktualny stan prawny
Komisja Europejska, działając zgodnie z przepisami prawa UE dotyczącego pestycydów i zasadami komitologii, była prawnie zobowiązana do przyjęcia decyzji o odnowieniu zatwierdzenia glifosatu przed wygaśnięciem aktualnej zgody (15 grudnia 2023 r.). Decyzja ta została podjęta na podstawie oceny Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), która nie wykazała istotnych obszarów obaw związanych z wpływem glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko. »