10% opłata za reklamę suplementów diety planowana od 1 kwietnia 2020 r.
Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów do konsultacji społecznych. Jej celem ma być troska o dobro konsumentów. Celem projektu ustawy jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Według rządowego projektu ustawy media mają płacić 10 procent podatku od emitowanych reklam suplementów diety Środki te będą przekazywane Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 kwietnia 2020 r. bieżącego roku. »
GMO w aspekcie żywności ekologicznej. Jak unikać zanieczyszczeń w praktyce?
Żywność ekologiczna to żywność wytworzona metodami rolnictwa ekologicznego, bez zastosowania sztucznych nawozów, pestycydów, organizmów modyfikowanych genetycznie(GMO), bez napromieniowania, w większości przypadków bez użycia substancji dodatkowych takich jak konserwanty, barwniki i inne. Ekologiczne produkty żywnościowe wytwarzane są w gospodarstwach ekologicznych z produktów roślinnych i zwierzęcych i pochodzenia zwierzęcego. Każdy z produktów powinien pochodzić w przypadku roślin z upraw ekologicznych, w przypadku mięsa z chowu ekologicznego gwarantując przez producenta przestrzeganie zasad produkcji ekologicznej i utrzymanie zasadniczych cech produktu na każdym etapie produkcji. »
Kary pieniężne za nieprzestrzeganie wymagań w zakresie znakowania środków spożywczych, w tym suplementów diety
Rynek spożywczy proponuje konsumentom nader często środki spożywcze, w tym suplementy diety, sugerując, że posiadają one właściwości zapobiegania chorobom i leczenia chorób. Obowiązkiem podmiotu działającego na rynku spożywczym jest stosowanie się do odpowiednich przepisów prawa żywnościowego, w tym również do wymagań w zakresie znakowania żywności. Jak to wygląda w praktyce? Czy podmiotom działającym na ryku spożywczym zdarza się działać w tej materii niezgodnie z prawem? Jak w takim przypadku działają organy kontroli i czy jest możliwość odwołania się od ich decyzji? Jakie sankcje grożą za naruszanie stosownych przepisów? »
Systemy klasyfikacji żywności. Czy warto je stosować?
W UE trwają dyskusje nad potrzeba wprowadzenia powszechnego obowiązku stosowania na opakowaniu żywności oznaczeń jej wartości zdrowotnej. Wprowadzenie na szczeblu europejskim jednego oficjalnego systemu etykietowania będzie zapewne nieuniknione dla branży spożywczej. Najbardziej popularny w UE i forsowany przez organizacje konsumenckie jest system Nutri-score. Na czym on polega? »
Tworzenie kultury w organizacji jako droga do bezpieczeństwa żywności
Przykład zawsze idzie z góry. To liderzy oraz osoby na stanowiskach kierowniczych, poprzez konkretne komunikaty i działania są odpowiedzialni za tworzenie kultury w organizacji, która ma bezpośredni wpływ na efektywność w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa. To oni również mogą podjąć dialog wewnątrz organizacji, aby stworzyć odpowiedni wzorzec standardów postępowania pracowników, najbardziej optymalny pod kątem poprawy bezpieczeństwa żywności. »
Wykorzystanie probiotyków w przemyśle mięsnym
Czym są probiotyki, jaki mają wpływ na organizm? Probiotyki to żywe, niepatogenne mikroorganizmy (takie jak bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus, Bifidobakterium oraz inne), które działają korzystnie na nasze zdrowie i zachowanie równowagi bakteryjnej flory jelitowej. »