Nr 25, Grudzień 2020
Inspekcja Weterynaryjna: na co musisz uważać podczas kontroli
Produkcja i obrót żywnością od zawsze były podatne na zagrożenia pochodzenia fizycznego, chemicznego czy biologicznego. Wytwórcom produktów spożywczych stawiane są nowe zadania niezbędne do zapewnienia bezpiecznej dla zdrowia i życia człowieka żywności. Sprawdź, co może zostać skontrolowane przez organy kontrolne Inspekcji Weterynaryjnej. »
Nowe technologie przetwarzania żywności – jak zapewnić by były bezpieczne?
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych technologii przetwarzania żywności, takich jak np. przetwarzanie wysokociśnieniowe, ogrzewanie radiowe, ogrzewanie omowe, impulsowe światło o wysokiej intensywności czy zimna plazma. Wiele z tych technologii znajduje się nadal w fazie badań, a zatem nie są wykorzystywane w celach komercyjnych. Jednak inne, szczególnie przetwórstwo wysokociśnieniowe, są już często w użyciu w przemyśle spożywczym, stosowane dla zachowania lub przedłużenia okresu trwałości produktów spożywczych i napojów. Niewiele wiadomo jednak o wpływie tych technologii na jakość lub bezpieczeństwo żywności lub opakowań. »
Nr 24, Listopad 2020
Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem gospodarować odpadami
Każdy zakład produkcji spożywczej powinien wywiązywać się z obowiązków wynikających z przepisów prawa środowiskowego. Jednym z priorytetów polityki środowiskowej pozostaje kwestia minimalizowania ilości odpadów i zagospodarowania ich zgodnie z prawem. W artykule prezentujemy praktyczne sposoby zarzadzania i reorganizacji, by lepiej sprostać wymogom ochrony środowiska. »
Jak ubiegać się o znak jakości “Poznaj Dobrą Żywność”?
Głównym celem Programu PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w Programie jest dobrowolny i co najważniejsze bezpłatny. W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy Państw Członkowskich Unii Europejskiej. »
Nr 23, Październik 2020
Czasowe wstrzymanie wprowadzenia nowego produktu do obrotu – poziom biotyny w suplemencie diety według orzecznictwa WSA
Wyrokiem z dnia 16 lipca 2020 r. (sygn. akt III SA/Łd 184/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w przedmiocie nakazania czasowego wstrzymania wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu produktu spożywczego tj. suplementu diety zawierającego biotynę. Sąd przyjął, iż decyzja o czasowym wstrzymaniu wprowadzania do obrotu takiego środka spożywczego jest tymczasowym środkiem zarządzania w celu zapewnienia ochrony zdrowia konsumentom, gdyż wyjaśnienie, czy dany produkt objęty powiadomieniem, ze względu na jego skład, właściwości poszczególnych składników oraz przeznaczenie jest np. suplementem, czyli tak jak został zadeklarowany przez producenta, leży w kompetencjach Głównego Inspektora Sanitarnego. W związku z tym zarówno Powiatowy, jak i Wojewódzki Inspektor Sanitarny nie mogą wypowiadać się w tej materii do czasu uzyskania stosownego stanowiska GIS-u. »
Deklarowanie alergenów w żywności
Obowiązek informowania o zawartości alergenów w produkcie został wprowadzony ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa coraz większej grupie konsumentów wymagających przestrzegania restrykcyjnych diet eliminacyjnych. Regulacje prawne dotyczące znakowania tych składników obowiązujące w całej UE znajdziemy w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. »
Niedobory mikro- i makroelementów, a żywność
Występujące niedobory substancji mineralnych dotyczą głównie wapnia, żelaza i jodu, a także często cynku, magnezu, selenu oraz chromu. Nie dobory tylko niektórych z nich można uzupełniać, z uwagi na różnorodną przyswajalność związków chemicznych, w których występują w żywności. »
NR 3 specjalny, Wrzesień 2020
Pomiar temperatury - zgodny z prawem, czy nie?
Informacja o stanie podgorączkowym czy gorączce nie stanowi żadnego dowodu na to, że dana osoba jest chora na COVID-19. Analogicznie informacja o braku gorączki nie oznacza, że osoba nie jest nosicielem wirusa SARS-CoV-2. Z drugiej strony, kierownictwo wielu zakładów pracy, szczególnie takich, w których wykonywana praca wymaga stałego bezpośredniego kontaktu między pracownikami uznaje mierzenie temperatury za przydatny środek zapobiegawczy. »
Nr 22, Wrzesień 2020
Gluten w procesie przetwarzania żywności
Opracowanie receptur bezglutenowego ciasta chlebowego to trudne wyzwanie ze względu na charakterystyczne właściwości wypiekowe surowców niezawierających białek glutenowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pieczywo bezgultenowecharakteryzuje się mniejszą objętością, co przekłada się na gorszą strukturę miękiszu, przez co ma mniejsze walory smakowe i wizualne. »
Listeria monocytogenes
Kiedy L. monocytogenes pojawiła się jako ważny patogen żywności, opublikowano wiele badań, w których opisano obecność organizmu w wielu produktach spożywczych. Biorąc pod uwagę wszechobecną naturę L. monocytogenes, nie było to zaskakujące. Chociaż L. monocytogenes została znaleziona w wielu produktach żywnościowych, nie wszystkie pokarmy, które mogą być siedliskiem organizmu, były powiązane z wybuchami listeriozy. »
Nr 21, Sierpień 2020
Najnowsze technologie dla bezpieczeństwa żywności
Nowoczesne technologie służące bezpieczeństwu żywności, choć wydają się kosztowne, pozwalają zaoszczędzić, ponieważ dzięki nim możemy uniknąć strat związanych np. z wycofaniem ze sprzedaży całej partii artykułów, rozpatrzeniem masowych reklamacji czy nawet konsekwencji prawnych. W artykule poruszamy dwa aspekty bezpieczeństwa żywności – wykrywanie ciał obcych w produktach oraz kontrolę czystości mikrobiologicznej środowiska produkcji. Prezentujemy dwie konkretne technologie przydatne w tych dziedzinach. »
Nowy wyrok TSUE dotyczący tzw. oświadczenia nieswoistego
W wyniku zadanych w 2018 r. przez niemiecki <a >Federalny Trybunał Sprawiedliwościdwóch pytań prejudycjalnych Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zajmował się zagadnieniem charakteru opakowania suplementu żywnościowego potencjalnie wprowadzającego w błąd. »
Nr 20, Lipiec 2020
Maska masce nierówna, czyli jak skutecznie chronić się przed wirusami
Stosowanie środków ochrony osobistej to teraz nie tylko zachowanie zdroworozsądkowe, ale też wymóg prawny. W kwietniu obowiązkowe stało się stosowanie płynów do dezynfekcji i rękawiczek w sklepach. A co z maseczkami? Żeby noszenie maseczki miało przełożenie na realną ochronę pracowników, warto wiedzieć, kiedy i jakie maseczki kupić, ale też w jaki sposób właściwie je zakładać i zdejmować. »
Biofilmy bakteryjne w produkcji żywności
Jak tworzą się biofilmy bakteryjne na powierzchniach abiotycznych w środowisku produkcji żywności? Jakie są najnowsze metody kontroli i walki z biofilmami? Czy substancje pochodzenia naturalnego można wykorzystywać w procesie mycia, czyszczenia i dezynfekcji, biorąc pod uwagę możliwość tworzenia się biofilmów? »
Najlepsze praktyki dotyczące łańcucha dostaw w dobie pandemii
Bezpieczeństwo żywności wzbudziło bardzo poważne obawy ze strony konsumentów, którzy chcą wiedzieć czy wirus rozprzestrzenia się za pośrednictwem importowanej żywności. Priorytetem przemysłu spożywczego jest dostarczanie bezpiecznych produktów dla konsumentów. »
Nr 19, Czerwiec 2020
Wykrywanie pozostałości antybiotyków w produktach spożywczych
Ostatni raport Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) pokazuje, że sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010–2017 w Europie spadła o 20 proc. Raport wykazał jednak, że sytuacja nie jest jednolita w całej Europie. W sześciu krajach odnotowano wzrost sprzedaży o ponad 5 proc. W Polsce zużycie środków przeciwbakteryjnych przez hodowców, w porównaniu do okresu analizowanego wcześniej przez EMA, zwiększyło się o 28 proc. »
Kierunek zmian w standardzie IFS Food v.7
Artykuł został opracowany na podstawie udostępnionej przez Międzynarodowy Komitet Techniczny IFS wersji roboczej standardu IFS Food v.7 w październiku 2019 roku. Nowa wersja standardu miała obowiązywać od pierwszego kwartału 2021 roku, jednak właściciel standardu w lutym tego roku wydał oświadczenie w sprawie przełożenia publikacji oficjalnej wersji normy. Powodem wydłużenia czasu publikacji jest konieczność oceny standardu przez Europejskie Forum Akredytacji (EA) w ramach ustanowionej procedury. »
Nr 18, Maj 2020
Arabinoksylany w ziarnach pszenicy – właściwości, wpływ na jakość wypieku
Ziarno zbóż w stadium całkowitej dojrzałości, to jeden z najważniejszych surowców w gospodarce żywnościowej świata. Aktualne technologie uprawy zbóż i postęp genetyczny w hodowli ich odmian spowodowały wysoką produkcję w krajach Europy Zachodniej, wręcz jej nadwyżkę. Konieczne stało się szukanie innych niż dotychczas możliwości wykorzystania ziarna zbóż, np. zbierając je z pola w stanie niedojrzałym. »
Konopie włókniste (Cannabis sativa L.) w ujęciu przepisów o nowej żywności
W ostatnich latach w Polsce obserwuje się wzrost zainteresowania konsumentów produktami pochodzącymi z konopi siewnych (Cannabis sativa L.). Rosnąca popularność konopi przekłada się na stale poszerzany asortyment tych produktów na pólkach sklepowych. »
Nr 17, Kwiecień 2020
Nanocząstki w opakowaniach
Pytanie: Czy możliwe jest pod kątem prawnym zastosowanie związków miedzi i srebra i/lub ich odpowiedników w postaci nanomateriałów? Czy jeśli badania przeprowadzone w certyfikowanym laboratorium wykażą brak jakiejkolwiek migracji jednego ze wspomnianych metali do modelowych płynów imitujących żywność np. wody, wodnego roztworu etanolu, wodnego roztworu kwas octowego i oliwy z oliwek możliwe jest zastosowanie takiego typu rozwiązania w laminatach? »
Siedem praktyk dla liderów, które pomagają tworzyć w organizacji kulturę prowadząca do poprawy bezpieczeństwa żywności (na podstawie FOOD SAFETY CULTURE):
Przykład zawsze idzie z góry. To liderzy oraz osoby na stanowiskach kierowniczych, poprzez konkretne komunikaty i działania są odpowiedzialni za tworzenie kultury w organizacji, która ma bezpośredni wpływ na efektywność w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa. To oni również mogą podjąć dialog wewnątrz organizacji, aby stworzyć odpowiedni wzorzec standardów postępowania pracowników, najbardziej optymalny pod kątem poprawy bezpieczeństwa żywności. »
Nr 1 specjalny, Marzec 2020
Substancja dodatkowa czy substancja pomocnicza? Jak prawidłowo odróżnić je odróżnić?
Nieustanne zmiany przepisów w zakresie substancji dodatkowych to bardzo duże obciążenie dla producentów, szczególnie jeśli chodzi o znakowanie produktów, gdzie kluczowym etapem jest prawidłowe zaklasyfikowanie tego co jest dodatkiem do żywności, a co ma status substancji pomocniczej. »
Nr 16, Marzec 2020
10% opłata za reklamę suplementów diety planowana od 1 kwietnia 2020 r.
Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów do konsultacji społecznych. Jej celem ma być troska o dobro konsumentów. Celem projektu ustawy jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Według rządowego projektu ustawy media mają płacić 10 procent podatku od emitowanych reklam suplementów diety Środki te będą przekazywane Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 kwietnia 2020 r. bieżącego roku. »
GMO w aspekcie żywności ekologicznej. Jak unikać zanieczyszczeń w praktyce?
Żywność ekologiczna to żywność wytworzona metodami rolnictwa ekologicznego, bez zastosowania sztucznych nawozów, pestycydów, organizmów modyfikowanych genetycznie(GMO), bez napromieniowania, w większości przypadków bez użycia substancji dodatkowych takich jak konserwanty, barwniki i inne. Ekologiczne produkty żywnościowe wytwarzane są w gospodarstwach ekologicznych z produktów roślinnych i zwierzęcych i pochodzenia zwierzęcego. Każdy z produktów powinien pochodzić w przypadku roślin z upraw ekologicznych, w przypadku mięsa z chowu ekologicznego gwarantując przez producenta przestrzeganie zasad produkcji ekologicznej i utrzymanie zasadniczych cech produktu na każdym etapie produkcji. »
Nr 15, Luty 2020
Jak przygotować procedurę wycofywania wadliwego produktu z rynku?
Część I Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do zapewnienia najwyższej jakości produktów żywnościowych. Niestety niekiedy dochodzi do pomyłek lub błędów, które powodują, że w obrocie znajduje się produkt, który nie spełnia wymagań jakościowych a nawet może być niebezpieczny dla konsumentów. W tej sytuacji należy jak najszybciej wycofać produkt z rynku, korzystając z przygotowanej wcześniej procedury. »
Jak zapobiegać skażeniu żywności przez patogeny odzwierzęce?
Zapobieganie chorobom odzwierzęcym zaczyna się na etapie pozyskiwania surowca przeznaczonego do produkcji, kolejnym krokiem jest rygorystyczna kontrola środowiska produkcji i personelu. Wprowadzając program prewencji, warto przyjrzeć się miejscom w zakładzie, w których bakterie najczęściej zalegają – proponujemy skorzystać z zaprezentowanego w artykule przewodnika. »
Nr 14, Styczeń 2020
BRC GLOBAL STANDARD dla opakowań – zmiany wprowadzone w 6 wersji
Zmiany w standardzie BRC dla opakowań i materiałów opakowaniowych zostały opracowane przez grupy robocze złożone z producentów opakowań, sprzedawców detalicznych, właścicieli marek, firmy pakujące do gastronomii, jednostki certyfikujące i niezależnych ekspertów technicznych. »
Dodatki funkcjonalne stosowane w branży mięsnej
Dodatkiem do żywności nazywamy wszystko, co dodaje się do produktu w czasie jego wytwarzania i co staje się składnikiem wyrobu gotowego. Ponieważ dodatki te odgrywają specyficzną, lecz zamierzoną rolę technologiczną (również sensoryczną), określa się je jako dodatki funkcjonalne. »