Kontrola zafałszowań soków i nektarów z owoców i warzyw w UE
W ramach Międzynarodowej Federacji Producentów Soków Owocowych (FU) w 1958 roku w Paryżu utworzono specjalną komisję składającą się z przedstawicieli stowarzyszeń producentów soków owocowych 6 krajów członkowskich ówczesnej EWG. Z końcem 1962 r. ta komisja przekształciła się w niezależną organizację. Obecnie, jako Stowarzyszenie Przemysłu Soków i Nektarów z Owoców i Warzyw UE (AIJN) reprezentuje w Brukseli stowarzyszenia przemysłu sokowniczego krajów będących członkami UE. »
Opinia w sprawie raportu WHO na temat słodzików
15 lipca 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała projekt wytycznych w sprawie stosowania niecukrowych substancji słodzących , których celem jest dostarczenie wskazówek dotyczących ich spożycia dla populacji ogólnej, zwłaszcza w odniesieniu do ich wpływu na kontrolę masy ciała i choroby niezakaźne. »
Higiena procesu produkcyjnego czy bezpieczeństwo żywności – Escherichia coli
W obowiązującym prawodawstwie Escherichia coli uznawana jest za wskaźnik higieny żywności pochodzenia zwierzęcego, oznaczający stopień jej zanieczyszczenia. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2073/2005 zawarte wytyczne mikrobiologiczne higieny procesu, mają na celu ograniczenie poziomu zanieczyszczenia bakteriami kałowymi w całym łańcuchu żywnościowym, a zminimalizowanie poziomu zanieczyszczenia, ma się praktycznie przełożyć na obniżenie ryzyka, związanego z wystąpieniem Shigatoksycznej Escherichia coli w żywności. »
Znakowanie na przodzie opakowania: co czeka przedsiębiorców
Realizując cele strategii od Pola do Stołu (Farm to Fork) Komisja Europejska pracuje nad zmianą przepisów podstawowego i najważniejszego aktu prawnego dotyczącego znakowania żywności, tj. rozporządzenia 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. »