Nr 50, grudzień 2022
Skuteczne kontrole zagrożeń mikrobiologicznych w świeżych produktach według FAO, WHO
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowały podsumowanie ostatnich wspólnych spotkań ekspertów ds. oceny ryzyka mikrobiologicznego (JERMA) dotyczących zapobiegania i kontroli zagrożeń mikrobiologicznych w świeżych owocach i warzywach. »
Orzecznictwo: Jak poprawnie klasyfikować produkt jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego FSMP?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku opublikowanym 27 października 2022 r. stwierdził, że: „do celów takiej kwalifikacji nie wystarczy, że pacjent, spożywając tę żywność, odniesie z tego ogólną korzyść, ponieważ zawarte w niej substancje przeciwdziałają zaburzeniu lub łagodzą jego objawy”. Sprawdź, jakie kryteria musi spełniać żywność, aby mogła być zaklasyfikowana jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w świetle wyroku TSUE. Jest to tym bardziej istotne, że wyrok TSUE dotyczy stosowanych aktualnie przepisów, nie ma okresu przejściowego umożliwiającego dostosowanie produktu do kwalifikacji. »
Nr 49, listopad 2022
„Never Events” i RCA: wykorzystaj nowe metody nadzoru nad bezpieczną produkcją
Metody badania chorób przenoszonych przez żywność nadal ewoluują, aby nadążyć za zmieniającymi się zagrożeniami, technologiami oraz systemami produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności w coraz bardziej zglobalizowanym zaopatrzeniu w żywność. »
Nr 48, październik 2022
Higiena procesu produkcyjnego czy bezpieczeństwo żywności – Escherichia coli (część 2)
W obowiązującym prawodawstwie Escherichia coli uznawana jest za wskaźnik higieny żywności pochodzenia zwierzęcego, oznaczający stopień jej zanieczyszczenia. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2073/2005 zawarte wytyczne mikrobiologiczne higieny procesu, mają na celu ograniczenie poziomu zanieczyszczenia bakteriami kałowymi w całym łańcuchu żywnościowym, a zminimalizowanie poziomu zanieczyszczenia, ma się praktycznie przełożyć na obniżenie ryzyka związanego z wystąpieniem shigatoksycznej Escherichia coli w żywności. »
Nowe przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa tworzyw sztucznych pochodzących z recyclingu stosowanych w kontakcie z żywnością
Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1616 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i przeznaczonych do kontaktu z żywnością weszło w życie 10 października 2022 r. »
Nr 47, wrzesień 2022
Kontrola zafałszowań soków i nektarów z owoców i warzyw w UE
W ramach Międzynarodowej Federacji Producentów Soków Owocowych (FU) w 1958 roku w Paryżu utworzono specjalną komisję składającą się z przedstawicieli stowarzyszeń producentów soków owocowych 6 krajów członkowskich ówczesnej EWG. Z końcem 1962 r. ta komisja przekształciła się w niezależną organizację. Obecnie, jako Stowarzyszenie Przemysłu Soków i Nektarów z Owoców i Warzyw UE (AIJN) reprezentuje w Brukseli stowarzyszenia przemysłu sokowniczego krajów będących członkami UE. »
Opinia w sprawie raportu WHO na temat słodzików
15 lipca 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała projekt wytycznych w sprawie stosowania niecukrowych substancji słodzących , których celem jest dostarczenie wskazówek dotyczących ich spożycia dla populacji ogólnej, zwłaszcza w odniesieniu do ich wpływu na kontrolę masy ciała i choroby niezakaźne. »
NR 46, sierpień 2022
I konkurs programu pn. Program rządowy NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu
Celem głównym programu jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia w perspektywie do roku 2030 poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju. Całkowity budżet I konkursu to 100 mln zł. »
Jaja kurze
Jaja kurze uważane są za doskonałe pożywienie. Białko jaja to naturalne źródło wysokiej jakości białka, bogate w niezbędne aminokwasy. Żółtko jest źródłem antyoksydantów, aromatycznych aminokwasów, karotenoidów, witamin, fosfolipidów i białek, które nie tylko dostarczają wartości odżywczych, ale także wykazują działanie prozdrowotne i mogą zapobiegać m.in. chorobom serca. Z kolei skorupka jaja dostarcza dobrze przyswajalnych przez organizm minerałów, z których najważniejszy jest wapń. »
Nr 45, lipiec/sierpień 2022
Listeria monocytogenes badania przechowalnicze część I
Bardzo ważnym elementem w produkcji bezpiecznej żywności jest wysoka świadomość oraz zaangażowanie osób odpowiedzialnych za zarządzanie zakładem. Zróżnicowany zakres wiedzy i kompetencji wśród pracowników przedsiębiorstw oraz pracowników zespołów ds. jakości ma znaczący wpływ na poziom spełnienia standardów jakości i bezpieczeństwa żywności. »
Nr 44, lipiec 2022
Innowacje w żywności — Design Thinking
Nowe podejście do innowacji w branży spożywczej — podejście Design Thinking kwestionuje silną orientację na produkt, która wciąż jest silnie zaznaczona w przemyśle spożywczym. Badacze zachowań konsumenckich są głęboko przekonani, że podejście oparte na orientacji na produkt powinno odejść do lamusa. Innowacje w sektorze spożywczym powinny być znacznie bardziej zorientowane na użytkownika. »
PEM w małej firmie. Jak wdrożyć program PEM
Program monitorowania środowiska (PEM) w łatwy sposób pozwoli ocenić skuteczność ogólnych praktyk higienicznych i dostarczy niezbędnych informacji, aby zapobiec możliwemu skażeniu mikrobiologicznemu produktów spożywczych. Celem programu PEM jest proaktywne poszukiwanie i niszczenie mikroorganizmów w środowisku. »
Przydatne bazy danych i aplikacje żywnościowe
W dzisiejszych czasach wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej na temat zdrowego żywienia zmniejsza się ilość wolnego czasu, którą moglibyśmy spożytkować na analizowanie składów wybranych produktów, aktualizację wiedzy odnośnie ich wartości odżywczej oraz niekiedy ich wpływu na nasze zdrowie. »
Nr 43, czerwiec 2022
Certyfikat SQF wersja 9.Który program jest dla mnie odpowiedni?
Program Bezpiecznej Jakości Żywności (SQF) to kompleksowy program dotyczący bezpieczeństwa żywności, w którym uczestniczą firmy handlowe i producenci żywności na całym świecie. Program SGF ma szczególne znaczenie w przypadku importu i eksportu produktów spożywczych. »
Handel na odległość. Jakie nowe obowiązki mają producenci żywności sprzedający stacjonarnie i w sklepach online
Producenci żywności handlujący w sieci mają nowe obowiązki. Wszystko za sprawą nowelizacji prawa konsumenckiego wynikającej z konieczności implementacji unijnych regulacji, tzw. dyrektywy Omnibus. Zmiany dotyczą głównych ustaw konsumenckich: ustawy o prawach konsumenta, ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. »
Nr 42, maj
Alternatywne białka: trend, którego nie można przeoczyć
Produkty roślinne nie są już nowością na półkach sklepowych supermarketów i dyskontów w całej Europie. Czy jest to chwilowa moda, czy też nowy kierunek rozwoju przemysłu spożywczego? Czy warto zainwestować i zaistnieć na tym rynku, czy też lepiej odpuścić? »
Analiza śladu węglowego w produkcji żywności
Produkcja żywności w dużym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych, dlatego niezwykle ważna jest możliwość dokładnego pomiaru emisji gazów cieplarnianych z sektora spożywczego. Najnowsze badania pokazują, że system żywnościowy generuje około 35% wszystkich globalnych, antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych. »
Nowe limity THC w produktach konopnych
Komisja Europejska ustanowiła długo oczekiwane standardy THC dla żywności konopnej: poziom delta-9 THC w oleju z nasion konopi mają zostać ustalone na poziomie 7,5 mg/kg, podczas gdy poziom delta-9 THC w suchej żywności konopnej takich jak łuskane i łuszczone nasiona konopi, mąka i białko w proszku będą wynosić 3,0 mg/kg. »
Nr 41, kwiecień
FAO/WHO – Wspólne konsultacje w sprawie alergenów. Od kiedy nowa wielka ósemka?
Wielka ósemka alergenów została zdefiniowana w 1999 roku i dopiero po 20 latach doczekała się ponownej debaty publicznej, na razie tylko w gronie ekspertów. Komisja Kodeksu Żywnościowego od 2020 roku zajmuje się planowaniem i organizacją prac nad nowymi, zaktualizowanymi wytycznymi dotyczącymi zarządzania alergenami pokarmowymi. W grudniu 2020 roku zostało powołane grono ekspertów, którzy mają za zadanie przeprowadzić ocenę ryzyka i zidentyfikować priorytetowe alergeny pokarmowe na podstawie częstości występowania, nasilenia i siły działania. »
Jak w wyniku procesów przetwórstwa nasion maku lekarskiego można zmniejszyć zawartość alkaloidów opium: morfiny i kodeiny?
Mak lekarski (Papaver somniferum L.) uprawiany jest jako roślina jednoroczna w krajach takich jak Chiny, Indie, Czechy czy Turcja, głównie ze względu na zawartość opium i oleju. Roślina ta należy do jednych z najstarszych gatunków uprawnych przede wszystkim ze względu na wysokiej wartości olej tłoczony z nasion oraz specyficznych właściwości związanych z obecnością alkaloidów w maku. Nasiona maku zawierają do 50% oleju odznaczającego się wysoką zawartością kwasu oleinowego i linolowego. »
Nr 40, marzec
Hazop jako narzędzie oceny ryzyka w produkcji żywności
Metodologia HAZOP, znana i używana od kilkudziesięciu lat, pozwala na szczegółową identyfikację zagrożeń i problemów operacyjnych. Systemowa identyfikacja odchyleń, np. procesowych od założeń projektowych pozwala na zdefiniowanie potencjalnych niebezpiecznych scenariuszy awaryjnych z opisem ich przyczyn oraz skutków. Celem analizy HAZOP jest zidentyfikowanie wszystkich potencjalnych zagrożeń i strat, jakie mogą wystąpić w realizowanych działaniach. Ma to duże znaczenie w zarządzaniu bezpieczeństwem procesowym. »
Jak w wyniku procesów przetwórstwa nasion maku lekarskiego można zmniejszyć zawartość alkaloidów opium: morfiny i kodeiny?
Mak lekarski (Papaver somniferum L.) uprawiany jest jako roślina jednoroczna w krajach takich jak Chiny, Indie, Czechy czy Turcja, głównie ze względu na zawartość opium i oleju. Roślina ta należy do jednych z najstarszych gatunków uprawnych przede wszystkim ze względu na wysokiej wartości olej tłoczony z nasion oraz specyficznych właściwości związanych z obecnością alkaloidów w maku. Nasiona maku zawierają do 50% oleju odznaczającego się wysoką zawartością kwasu oleinowego i linolowego. »
Nr 39, luty
Rolnictwo ekologiczne – szanse i zagrożenia dla producentów żywności. Co się zmieniło w 2022 roku?
Patrząc na rozwój rynku produktów ekologicznych certyfikowanych, nie sposób dostrzec systematycznego rozwoju. Do niedawna żywność ekologiczna sprzedawana była w małych, lokalnych punktach. Dziś obecność ekologicznych alei handlowych w hipermarketach czy dyskontach nikogo już nie dziwi. »