Higiena procesu produkcyjnego czy bezpieczeństwo żywności – Escherichia coli (część 2)
W obowiązującym prawodawstwie Escherichia coli uznawana jest za wskaźnik higieny żywności pochodzenia zwierzęcego, oznaczający stopień jej zanieczyszczenia. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2073/2005 zawarte wytyczne mikrobiologiczne higieny procesu, mają na celu ograniczenie poziomu zanieczyszczenia bakteriami kałowymi w całym łańcuchu żywnościowym, a zminimalizowanie poziomu zanieczyszczenia, ma się praktycznie przełożyć na obniżenie ryzyka związanego z wystąpieniem shigatoksycznej Escherichia coli w żywności. »
Nowe przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa tworzyw sztucznych pochodzących z recyclingu stosowanych w kontakcie z żywnością
Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1616 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i przeznaczonych do kontaktu z żywnością weszło w życie 10 października 2022 r. »
Przyszłość w produkcji żywności: 3 kluczowe wnioski
W dniach 17–19 maja odbył się w Bilbao jeden z największych europejskich kongresów branży foodtech, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Spotkałam się z przedstawicielami wielu czołowych producentów żywności, naukowcami i uczestniczyłam w ciekawych debatach. »
Przyszłość znakowania wartości odżywczej w UE – jak mogłaby wyglądać ogólnounijna zharmonizowana etykieta?
10 września 2022 r . Wspólne Centrum Badawcze JRC (służba naukowa Komisji Europejskiej prowadząca badania i dostarczająca niezależnych dowodów naukowych i porad wspierających politykę UE) opublikowała wyniki czterech analiz naukowych. Opublikowany raport pomoże zmienić unijne przepisy dotyczące etykietowania żywności (rozporządzenie 1169/2011). »