Mikroplastik: zagrożenia, cz. 1
Opakowania odgrywają kluczową rolę w ochronie i transporcie towarów, będąc równocześnie istotnym sektorem gospodarczym w Unii Europejskiej. Różnice w podejściach regulacyjnych dotyczących opakowań w poszczególnych państwach członkowskich UE tworzą jednak przeszkody, które hamują sprawne funkcjonowanie wewnętrznego rynku opakowań. »
Projekt rozporządzenia MRIRW o znakowaniu miodu: na horyzoncie zmiany
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Projekt zakłada wprowadzenie zmian w znakowaniu miodu informacją o miejscu pochodzenia (COOL). »
Nutri-Score 2.0: Czy Europa jest gotowa na analizę produktów „ultraprzetworzonych”?
Zdaniem naukowców zajmujących się zdrowym żywieniem graficzne etykiety na przodzie wykorzystujące znakowanie kolorami to skuteczne narzędzia pomagające konsumentom w dokonywaniu zdrowszych zakupów żywności poprzez wybieranie produktów o lepszym profilu odżywczym. Pytanie brzmi: czy system Nutri-Score 2.0 spełni te założenia? »
Przegląd aktualnych metod zapobiegania bakterii Legionella
Niedawna ogólnoświatowa pandemia COVID-19 zmusiła wielu z nas do ponownej oceny sposobu, w jaki zarządzamy naszymi systemami wodnymi, i stworzyła pilną potrzebę zajęcia się ryzykiem Legionella pneumophila rozprzestrzeniania się w nieużywanych budynkach. »
Granice oznaczalności dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności na podstawie EA-4/22 G: 2018, (WE) nr 1107/2009, oraz ustawy o środkach ochrony roślin
Granicą oznaczalności nazywa się tego rodzaju minimalne stężenie ilości produktu, które stanowi istotny sygnał dla dokonującego oznaczenie co do uzyskiwania precyzyjnego i dokładnego wyniku pomiaru. Granica oznaczalności zależy więc od właściwości oznaczanego produktu, stosowanej aparatury służącej do wyznaczania granicy tejże oznaczalności oraz warunków dokonywania pomiarów. »
Astanksantyna: jak poprawić biodostępność
Astnanksatyna jako karotenoid pierwotnie stosowany jako pigment w przemyśle akwakultury, astaksantyna zyskuje zainteresowanie w naukach o żywności, żywieniu i biofarmaceutyce w ostatnich latach ze względu na swoje doskonałe właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, a także wpływ na zdrowie w przypadku cukrzycy, chorób układu krążenia, raka i tak dalej. Jednak słaba stabilność chemiczna i rozpuszczalność w wodzie sprawiają, że praktyczne zastosowania astaksantyny dla zdrowia ludzkiego stają się wyzwaniem. »
Mikroplastik a patogeny: jakie jest realne zagrożenie?
Coraz więcej badań potwierdza obecność mikroplastiku w produktach codziennego użytku. Znane są badania dotyczące wykrycia mikroplastiku w butelkowanej wodzie pitnej, a także produktach rybołówstwa. Niedawno opublikowane badania pozwalają wysnuć przypuszczenie, że mikroplastik należy traktować również jako potencjalne źródło zanieczyszczeń mikrobiologicznych. »
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »