Jakość wody w przemyśle spożywczym
Woda jest jednym z najpowszechniejszych surowców wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Stosuje się ją do mycia, płukania, blanszowania, pasteryzacji, ogrzewania, chłodzenia, higieny, sprzątania, dezynfekcji urządzeń i do innych jeszcze zadań. Dlatego zadbanie o jej jakość gwarantuje utrzymanie wysokiej jakości wytwarzanych w zakładzie produktów. »
Termin przydatności do spożycia czy data minimalnej trwałości? Jak prawidłowo używać „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed”.
Na opakowaniach produktów spożywczych możemy znaleźć oznaczenia, które określają zakres czasowy bezpiecznej konsumpcji produktu. Maja one forme określeń „należy spożyć do: dzień, miesiąc, rok” albo „najlepiej spożyć przed”. Wydaje się, że oznaczają one to samo i można je stosować zamiennie. Jednak tak nie jest. »
Bezpieczeństwo mikrobiologiczne i jakość mrożonego mięsa
W dzisiejszych czasach zapewnienie bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności jest głównym zadaniem rynku spożywczego. Niezmiernie ważna staje się sprawa świadomości, umiejętności tworzenia systemowych mechanizmów zapewniania odpowiedniej jakości surowców żywnościowych. Przyczyną psucia się żywności są bakterie, drożdże, pleśnie, enzymy endogenne czy insektycydy. »
Bezpieczeństwo mikrobiologiczne i jakość żywności mrożonej - owoce
W dzisiejszych czasach znacznie wzrosła rola owoców i warzyw w odżywianiu, stąd też wiele krajów podjęło różne inicjatywy, aby zachęcać konsumentów do spożywania ich w większych ilościach. Wraz z rosnącymi wymaganiami konsumentów dotyczącymi różnorodności i dostępności oraz zmieniająca się struktura światowego handlu doprowadziła do wzrostu popytu na owoce i warzywa. »
Jak uniknąć ryzyka skażenia Listerią w produkcji mrożonych warzyw
Zagrożenie skażeniem Listeria monocytogenes warzyw blanszowanych (w gorącej wodzie lub przez krótki czas na parze - przed ich zamrożeniem) jest z pewnością mniejsze niż w przypadku gotowej do spożycia żywności, takiej jak wędzone ryby, kiełbasy, pasztety czy miękkie sery, ale patogen ten jest bardzo groźny dla tego typu produkcji. Ognisko Listerii związane z mrożonymi blanszowanymi warzywami wystąpiło w latach 2015-2018 w wielu krajach w UE. Dlatego dla zakładów produkujących tego typu warzywa zapobieganie skażeniu tą bakteria powinno być priorytetem. Poniższe wskazówki mogą być pomocne. »
Ocena jakości produktów spożywczych
Jakość produktów spożywczych ma coraz większe znaczenie, ze względu na wymogi, jakie muszą spełniać kraje członkowskie Unii, a także dużą konkurencyjność produktów spożywczych na rynku i coraz większą świadomość konsumentów w kwestii jakości. Dlatego ciągle opracowuje się nowe i coraz dokładniejsze metody oceny jakości. »
Zarządzanie alergenami - jak uniknąć zanieczyszczeń krzyżowych, część I
W celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa środków spożywczych w zakresie alergenów i zagrożeń, jakie stwarzają, producenci są zobowiązani do precyzyjnego zarządzania ich obecnością w zakładzie. Zakłady produkcyjne powinny mieć opracowane systemy zarządzania alergenami uwzględniające nie tylko te zawarte w recepturach, ale również te, które przypadkowo mogły się znaleźć w produkcie. »
Bezpieczeństwo i jakość podczas transportu produktów żywnościowych
Odpowiednio zorganizowany przewóz produktów żywnościowych jest gwarantem zdrowia konsumentów. Z punktu logistycznego punktu widzenia produkty żywnościowe muszą być transportowane szybko oraz uwzględniać wielu wymagań formalno-prawnych. Sama szybkość nie jest wystarczającym czynnikiem jakości i bezpieczeństwa transportowanych produktów żywnościowych. »
Certyfikacja żywności “Viruses-free”
Czy mogę certyfikować swoje produkty znakiem “Viruses-free”? Niedawno otrzymałem propozycję przeprowadzenia audytu, którego uwieńczeniem byłby certyfikat “Viruses-free”. Czy w przypadku pozytywnego zakończenia audytu mogę umieszczać taki znak na etykiecie? - zapytał jeden z naszych Czytelników. »
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »