Sztuczne mięso: fakty, mity i percepcja konsumentów
Czy sztuczne mięso to modny trend czy może przyszłość przemysłu mięsnego? Konsumenci zmieniają dietę, dlatego substytuty mięsa zyskują coraz większą popularność. Ten trend widoczny jest również nad Wisłą, a producenci mięsa od marca notują niższą sprzedaż produktów mięsnych. Wszystko wskazuje na to, że “sztuczne mięso” to nie tylko ciekawostka, ale prawdziwa alternatywa na rynku produktów spożywczych. »
Inspekcja Weterynaryjna: na co musisz uważać podczas kontroli
Produkcja i obrót żywnością od zawsze były podatne na zagrożenia pochodzenia fizycznego, chemicznego czy biologicznego. Wytwórcom produktów spożywczych stawiane są nowe zadania niezbędne do zapewnienia bezpiecznej dla zdrowia i życia człowieka żywności. Sprawdź, co może zostać skontrolowane przez organy kontrolne Inspekcji Weterynaryjnej. »
Nowe technologie przetwarzania żywności – jak zapewnić by były bezpieczne?
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych technologii przetwarzania żywności, takich jak np. przetwarzanie wysokociśnieniowe, ogrzewanie radiowe, ogrzewanie omowe, impulsowe światło o wysokiej intensywności czy zimna plazma. Wiele z tych technologii znajduje się nadal w fazie badań, a zatem nie są wykorzystywane w celach komercyjnych. Jednak inne, szczególnie przetwórstwo wysokociśnieniowe, są już często w użyciu w przemyśle spożywczym, stosowane dla zachowania lub przedłużenia okresu trwałości produktów spożywczych i napojów. Niewiele wiadomo jednak o wpływie tych technologii na jakość lub bezpieczeństwo żywności lub opakowań. »
Określenie “Kuchnia staropolska” na etykietach produktów żywnościowych - kiedy można stosować?
Czy na etykiecie można użyć określenia” Kuchnia Staropolska", które nawiązuje do do tradycyjnych receptur i metod wytwarzania żywności, jeśli dotyczy ono produktu otrzymanego przy zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji przemysłowej, z użyciem m.in. dozwolonych substancji dodatkowych E635, E621, E451, E407, E316 oraz innych składników charakterystycznych dla produkcji przemysłowej, tj. MOM z indyka, maltodekstyny, błonnika sojowego, izolatu białka sojowego? »
PQS - szansą dla polskich producentów wieprzowiny
System PQS to polski system jakości mięsa wieprzowego został opracowany w celu możliwości wytwarzania wysokiej jakości mięsa wieprzowego, który został opracowany przez Polski Związek Hodowców Trzody Chlewnej “Polsus” oraz “Związek Polskie Mięso”. Celem tego programu certyfikacyjnego jest zagwarantowanie wysokiej jakości produktu na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. »
Niedobory mikro- i makroelementów, a żywność
Występujące niedobory substancji mineralnych dotyczą głównie wapnia, żelaza i jodu, a także często cynku, magnezu, selenu oraz chromu. Nie dobory tylko niektórych z nich można uzupełniać, z uwagi na różnorodną przyswajalność związków chemicznych, w których występują w żywności. »
Sprzedaż żywności przez Internet - część II
Okres obowiązywania obostrzeń związanych koronawirusem przestawił wielu klientów na zakupy on line. Sprzedaż żywności przez Internet mocno wzrosła i nowe nawyki będą się zapewne utrzymywały. Wiele firm przenosi handel w świat wirtualny bądź rozbudowuje istniejące już zaplecze. Małe firmy mogą wiele zyskać na takim rozwiązaniu, ponieważ ich proces decyzyjny jest krótszy i sprawniejszy. Dodatkowo lokalne firmy stwarzają klientom poczucie kontaktu, mogą mieć krótszy czas dostawy oraz szybszą komunikację z klientami. »
System klasyfikacji jakościowej odmian pszenicy
Przy określaniu wymagań dotyczących odpowiedniej jakości ziarna przeznaczonego do przemiału należy rozróżnić ocenę technologicznej wartości przemiałowej i wypiekowej. Wartość technologiczna ziarna to zespół cech gwarantujących uzyskanie odpowiedniego efektu przy jego przerobie. Z kolei pod pojęciem wartości wypiekowej rozumiemy zespół cech ziarna, które decydują o zapewnieniu dobrej jakości mąki otrzymanej z przemiału, czyli o zapewnieniu mące właściwych cech użytkowych, pożądanych przez jej odbiorcę w procesie dalszego przerobu na cele piekarskie lub cukiernicze. »
Gluten w procesie przetwarzania żywności
Opracowanie receptur bezglutenowego ciasta chlebowego to trudne wyzwanie ze względu na charakterystyczne właściwości wypiekowe surowców niezawierających białek glutenowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pieczywo bezgultenowecharakteryzuje się mniejszą objętością, co przekłada się na gorszą strukturę miękiszu, przez co ma mniejsze walory smakowe i wizualne. »
Listeria monocytogenes
Kiedy L. monocytogenes pojawiła się jako ważny patogen żywności, opublikowano wiele badań, w których opisano obecność organizmu w wielu produktach spożywczych. Biorąc pod uwagę wszechobecną naturę L. monocytogenes, nie było to zaskakujące. Chociaż L. monocytogenes została znaleziona w wielu produktach żywnościowych, nie wszystkie pokarmy, które mogą być siedliskiem organizmu, były powiązane z wybuchami listeriozy. »
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »