Wymagania jakościowe dla pieczywa
Pieczywo jest to produkt otrzymany z mąki, wody i innych surowców pomocniczych na drodze wyrobienia ciasta, spulchnionego w procesie fermentacji lub metodami sztucznymi, uformowanego i wypieczonego w piecu. Pieczywo stanowi jeden z podstawowych składników codziennej diety człowieka Umiejętność wytwarzania pieczywa pochodzi sprzed 6 – 10 tysięcy lat. Chleb znany był już w starożytności, w Babilonii, Asyrii, Egipcie, Izraelu, Grecji oraz cesarstwie rzymskim. Chleb wymieniany jest wśród elementarnych posiłków człowieka w najstarszych źródłach historii i kultury materialnej Europy i Bliskiego Wschodu. »
Kamera termowizyjna
Jeśli decyzją GIS ze względu na sytuację epidemiologiczną, pracodawca będzie zobowiązany do pomiaru temperatury, pracownicy służby bhp będą musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Pomiar musi być przeprowadzony z zachowaniem należytej staranności, w jak najkrótszym czasie oraz dawać wyniki nie obarczone błędem. »
Dodatki do żywności - przegląd wybranych kategorii
W dzisiejszych czasach zmiany społeczne spowodowały szybką ewolucję podaży żywności w Europie i na całym świecie. Podczas gdy malejący odsetek populacji zajmuje się pierwotną produkcją żywności, coraz częściej wymagamy większej różnorodności niż kiedykolwiek wcześniej w jedzeniu, które spożywamy. Spełniając wymagania konsumentów dotyczących różnorodności i wygody dzięki produktom spożywczym, które są jednocześnie zdrowe, bezpieczne i niedrogie, można osiągnąć, stosując nowoczesną technologię przetwarzania żywności, w tym różnorodne dodatki, które dzięki rygorystycznym testom okazały się przydatne i bezpieczne. »
Najnowsze technologie dla bezpieczeństwa żywności
Nowoczesne technologie służące bezpieczeństwu żywności, choć wydają się kosztowne, pozwalają zaoszczędzić, ponieważ dzięki nim możemy uniknąć strat związanych np. z wycofaniem ze sprzedaży całej partii artykułów, rozpatrzeniem masowych reklamacji czy nawet konsekwencji prawnych. W artykule poruszamy dwa aspekty bezpieczeństwa żywności – wykrywanie ciał obcych w produktach oraz kontrolę czystości mikrobiologicznej środowiska produkcji. Prezentujemy dwie konkretne technologie przydatne w tych dziedzinach. »
Biofilmy bakteryjne w produkcji żywności
Jak tworzą się biofilmy bakteryjne na powierzchniach abiotycznych w środowisku produkcji żywności? Jakie są najnowsze metody kontroli i walki z biofilmami? Czy substancje pochodzenia naturalnego można wykorzystywać w procesie mycia, czyszczenia i dezynfekcji, biorąc pod uwagę możliwość tworzenia się biofilmów? »
Zapobieganie COVID-19: Jak czyścić i dezynfekować powierzchnie podczas pandemii?
Zgodnie z zaleceniami GIS jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania COVID-19 to prawidłowo przeprowadzone procedury mycia i dezynfekcji. Rekomendacje służb sanitarnych dotyczą wszystkich podmiotów. Dlatego przedstawiamy ulepszone procedury mycia i dezynfekcji dla producentów żywności podczas pandemii COVID-19. Producenci i dystrybutorzy żywności odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia publicznego, podczas pandemii COVID-19. W tym niezwykle trudnym okresie producenci żywności muszą utrzymywać jeszcze większy rygor sanitarny niż dotychczas, dbając o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich klientów oraz pracowników. »
Wykrywanie pozostałości antybiotyków w produktach spożywczych
Ostatni raport Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) pokazuje, że sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010–2017 w Europie spadła o 20 proc. Raport wykazał jednak, że sytuacja nie jest jednolita w całej Europie. W sześciu krajach odnotowano wzrost sprzedaży o ponad 5 proc. W Polsce zużycie środków przeciwbakteryjnych przez hodowców, w porównaniu do okresu analizowanego wcześniej przez EMA, zwiększyło się o 28 proc. »
Kleikowanie skrobi. Zastosowanie skrobi z dodatkiem hydrokoloidów.
Skrobia jest polimerem polisacharydowym posiadającym wysoce docenianą zdolność wiązania wody, tworzenia żeli w przemyśle spożywczym i nie tylko. Posiada zdolność do modyfikacji lepkości kleików skrobiowych a także ich tekstury. Zawdzięcza to swojej budowie i właściwościom, które zależne są od stopnia jej modyfikacji, obróbki czy pochodzenia. Skrobia nie wpływa toksycznie na organizm człowieka, a jej pochodzenie jest naturalne. »
Środki dezynfekcyjne o działaniu wirusobójczym
Pandemia COVID19 zapoczątkowała wzrost świadomości na temat rozprzestrzeniania się koronawirusów oraz innych wirusów, jakie mogą pojawić się nie tylko w zakładach produkujących żywność, zakładach medycznych, placówkach zdrowia, szpitalach ale również w przestrzeni publicznej. Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że branża spożywcza powinna czerpać wiedzę i rozwiązania, które do tej pory stosowane były głównie przez placówki medyczne. »
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »