Dodatki do żywności vs trend Well-being – po której stronie leży zdrowie?
Na przestrzeni ostatnich dekad w sektorze żywnościowym nastąpiło wiele zmian w skali globalnej. Jedną z nich jest rozpowszechnienie trendu zdrowotnego, w którym zdrowie jest istotnym motywem konkurującym z doznaniami sensorycznymi i idącą za nimi przyjemnością. W tym czasie prężnie analizowano również wpływ żywności na zdrowie i rozpoczęto informowanie społeczeństwa o istocie żywności w kształtowaniu zdrowia, dzięki czemu zwiększyła się świadomość żywieniowa. Jednocześnie obserwuje się tendencję do zwiększania wygody w korzystaniu z żywności. »
Biokonserwacja żywności, czyli powrót do naturalności
Obecnie, wśród społeczeństwa panuje moda na żywność minimalnie przetworzoną, naturalną i funkcjonalną, która charakteryzuje się pozytywnym wpływem na fizjologię człowieka. Czynnikiem mającym istotne znaczenie dla nowych preferencji konsumenckich był odnotowany jeszcze do niedawna intensywny rozwój rynku dodatków do żywności, sztucznych konserwantów. Wówczas, konsumenci oczekiwali żywności aromatyzowanej, o maksymalnie wydłużonym terminie przydatności, żywności “egzotycznej”, która musiała przebyć długą drogę, aby dotrzeć do konsumenta. »
Food4Future 2024: nowe horyzonty dla przemysłu spożywczego
Tradycyjne podejście do przemysłu rolno-spożywczego przechodzi zasadniczą transformację. Food4Future to wydarzenie skupiające się na innowacjach i trendach napędzających transformację branży spożywczej. W tej edycji dominował Foodtech 6.0 , to rewolucja, która jest punktem zwrotnym w branży spożywczej. »
Bezpieczeństwo żywności w praktyce na Food 4 Future – Expo Foodtech w Bilbao
Nauka oraz działalność badawczo-rozwojowa (B+R) odgrywają kluczową rolę w ukształtowaniu przyszłości naszego żywienia. Przełomowe badania laboratoryjne otwierają drogę do tworzenia nowych składników żywności, odpowiadając na wyzwania związane z bezpieczeństwem żywnościowym, rosnącym popytem na białko oraz ewoluującymi preferencjami konsumentów. »
Sprawa w TSUE, maksymalne poziomy witamin i minerałów
Sprawa dotycząca ograniczeń nałożonych na suplement diety zawierający cynk została przedstawiona Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Centrum tej kwestii stanowi zakaz wprowadzania na rynek produktu, który po spożyciu w zalecanych dawkach może spowodować przekroczenie maksymalnej dziennie dopuszczalnej ilości cynku, ustalonej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Kontrowersje wywołała sytuacja na rynku austriackim, gdzie stwierdzono, że suplement diety z dzienną porcją 37 mg cynku jest niezgodny z rekomendacjami EFSA, według których górny bezpieczny limit (UL) wynosi 25 mg. »
Dyrektywa ws. greenwashingu
Już za kilka dni: 26 marca 2024 r wchodzi w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/825 z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie zmiany dyrektyw 2005/29/WE i 2011/83/UE w odniesieniu do wzmocnienia pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej poprzez lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami oraz lepsze informowanie, która potocznie nazywana jest dyrektywą ws. greenwashingu. »
BRCGS dla materiałów opakowaniowych w wersji 6
W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa materiałów opakowaniowych stało się kluczowym wyzwaniem dla producentów i dostawców. Norma BRCGS (British Retail Consortium Global Standard) dla materiałów opakowaniowych w wersji 6 stanowi odpowiedź na te wyzwania, oferując kompleksowy zestaw wymagań zapewniających bezpieczeństwo, legalność i jakość opakowań. »
Nanoopakowania
Zmiana projektów opakowań, dodawanie informacji na etykietach, a nawet zmiana nazwy marki to powszechna taktyka stosowana, aby nakłonić konsumentów dbających o zdrowie do zakupu produktów. Co więcej, w epoce czwartej rewolucji przemysłowej (zwanej Przemysłem 4.0) rozwój opakowań przeżył ogromny impuls dzięki innowacjom cyfrowym i pojawiającym się technologiom, które towarzyszyły tej rewolucji. »
Nowe obowiązki: poznaj „normy handlowe” w sektorze owoców i warzyw
Komisja Europejska – rozporządzeniem delegowanym (UE) 2023/2429, w ramach reformy „norm handlowych” w sektorze owoców i warzyw – wprowadza obowiązek wskazania na etykiecie pochodzenia suszonych owoców i orzechów, suszonych fig, suszonych winogron, bananów dojrzewających w UE. »
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »