Spersonalizowana Żywność z Druku 3D: nowa era branży żywieniowej
Technologia druku 3D zrewolucjonizowała wiele branż, od medycyny po architekturę. Obecnie wkracza także do świata gastronomii, otwierając zupełnie nowe możliwości w zakresie spersonalizowanej żywności. Dzięki drukowi 3D, konsumenci mogą cieszyć się posiłkami dostosowanymi do ich indywidualnych potrzeb, preferencji smakowych i wartości odżywczych. Jakie korzyści niesie za sobą ta nowa technologia i jakie możliwości oferuje dla konsumentów? »
Nowa era żywienia. Drukowanie żywności 3D i inne technologie.
Druk 3D przekształca przemysł żywnościowy, umożliwiając produkcję zaawansowanych, zdrowych i zrównoważonych produktów spożywczych na masową skalę. Technologia ta otwiera nowe możliwości nie tylko dla wytwórców, ale również dla konsumentów, którzy coraz częściej poszukują innowacyjnych i etycznych alternatyw dla tradycyjnych produktów. »
Nutri-Score pod lupą: Raport WUM o wpływie systemu znakowania na wybory żywieniowe konsumentów
Badania przeprowadzone przez specjalistów z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rzucają światło na potencjalne wady systemu znakowania produktów na froncie opakowani Nutri-Score – tj. systemu etykietowania żywności, który umożliwia szybką i intuicyjną ocenę wartości odżywczych produktów spożywczych. Wyniki opublikowane w raporcie pt. „Opinia polskich specjalistów z zakresu żywienia na temat znakowania produktów spożywczych wartością odżywczą” wskazują, że system może wprowadzać konsumentów w błąd, promując produkty ultra przetworzone kosztem żywności naturalnej. »
Jadalne owady w Unii Europejskiej: rok po nowelizacji Rozporządzenia
Rok po tym, jak 24 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia Unii Europejskiej, w którym została rozszerzona lista jadalnych owadów, obawy o ich masowe pojawienie się w produktach spożywczych okazały się przesadzone. Mimo wprowadzenia dyrektywy zezwalającej na spożywanie larw chrząszcza pleśniowego, wielu sprzedawców detalicznych, zwłaszcza piekarnie, jasno oświadczyło: „Nie przetwarzamy insektów”. »
Dodatki do żywności vs trend Well-being – po której stronie leży zdrowie?
Na przestrzeni ostatnich dekad w sektorze żywnościowym nastąpiło wiele zmian w skali globalnej. Jedną z nich jest rozpowszechnienie trendu zdrowotnego, w którym zdrowie jest istotnym motywem konkurującym z doznaniami sensorycznymi i idącą za nimi przyjemnością. W tym czasie prężnie analizowano również wpływ żywności na zdrowie i rozpoczęto informowanie społeczeństwa o istocie żywności w kształtowaniu zdrowia, dzięki czemu zwiększyła się świadomość żywieniowa. Jednocześnie obserwuje się tendencję do zwiększania wygody w korzystaniu z żywności. »
Biokonserwacja żywności, czyli powrót do naturalności
Obecnie, wśród społeczeństwa panuje moda na żywność minimalnie przetworzoną, naturalną i funkcjonalną, która charakteryzuje się pozytywnym wpływem na fizjologię człowieka. Czynnikiem mającym istotne znaczenie dla nowych preferencji konsumenckich był odnotowany jeszcze do niedawna intensywny rozwój rynku dodatków do żywności, sztucznych konserwantów. Wówczas, konsumenci oczekiwali żywności aromatyzowanej, o maksymalnie wydłużonym terminie przydatności, żywności “egzotycznej”, która musiała przebyć długą drogę, aby dotrzeć do konsumenta. »
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »