Nr 38. styczeń 2022
„Od pola do stołu” – rezolucja Parlamentu Europejskiego, cz. II
Europejski Zielony Ład stanowi główny punkt programu działań politycznych Komisji. Jego głównym celem jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku, co ma posłużyć do przyciągnięcia inwestycji i stanowić czynnik wzrostu gospodarczego. »
Nr 37, grudzień 2021
Kodeks postępowania UE w zakresie odpowiedzialnego biznesu spożywczego i praktyk marketingowych
Kodeks postępowania UE w zakresie odpowiedzialnego biznesu spożywczego i praktyk marketingowych jest jednym z pierwszych rezultatów strategii „Od pola do stołu” i integralną częścią jej planu działania. »
„Od pola do stołu”, rezolucja Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski, Strategia „Od pola do stołu” Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 20 października 2021 r. w sprawie strategii „od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego (2020/2260(INI)) »
Jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami handlowymi
Sposób funkcjonowania łańcucha dostaw żywności wpływa na sytuację każdego europejskiego konsumenta. Uczciwe i zrównoważone relacje między poszczególnymi uczestnikami tego łańcucha wpływają bowiem na odpowiednią podaż, jakość i cenę oferowanych środków spożywczych, co przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. »
Nr 35, październik 2021 r.
Jak atrakcyjnie nazywać produkty pochodzenia roślinnego i nie łamać prawa – część II
Rynek produktów wegetariańskich i alternatywnych produktów dla spożywczych produktów odzwierzęcych szybko się rozwija, co automatycznie przekłada się na nowe wyzwania związane z etykietowaniem tego typu produktów. »
Nr 36, listopad 2021 r.
Co może kontrolować Państwowa Inspekcja Sanitarna cz. I
Ważny wyrok WSA w Poznaniu: Poza obszarem właściwości rzeczowej organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej pozostają te aspekty produkcji lub obrotu żywnością (w tym jej pakowania i oznaczania), które nie mają wpływu na spełnienie przez żywność wymogów higienicznych, sanitarnych i zdrowotnych i których naruszenie nie zagraża zdrowiu i życiu człowieka. »
Numer 34, wrzesień 2021
Horyzont Europa
Środki na innowacyjne rozwiązania Horyzont Europa to unijny program badań i innowacji o wartości 95,5 mld euro na lata 2021–2027 i następca programu „Horyzont 2020”. Horyzont Europa opiera się na strategicznym planie przyjętym w marcu 2021 r. W ramach tego strategicznego dla UE programu znalazły się również środki na na badania i rozwój zrównoważonych białek, takich jak żywność pochodzenia roślinnego, fermentowane białka i mięso hodowlane. »
Locusta migratoria szarańcza wędrowna jako Novel Food
Przemysł jadalnych owadów rośnie po tym, jak EFSA uznała szarańczę za bezpieczną do spożycia. 07 lipca 2021 po zatwierdzeniu na liście Novel Foods przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) jest obecnie uważana za bezpieczną do spożycia przez ludzi. »
Numer 33, sierpień 2021
Foodomika (ang. foodomics): nowe podejście do żywności
Foodomika to dyscyplina badawcza, która analizuje i bada cały zestaw substancji obecnych w naszej żywności (ang. foodome). Wykorzystuje ona zaawansowane platformy analityczne do badania składu żywności, a tym samym jej właściwości odżywczych i wpływu na zdrowie. Wyniki badań z zakresu foodomiki już teraz mają bezpośredni wpływ na konsumentów i przemysł spożywczy a wszystko wskazuje na to, że ich wpływ na cały rynek żywnościowy będzie jeszcze większy. »
Jak uniknąć zagrożeń dla jakości produktu w czasie pakowania
Proces pakowania nie musi nieść ze sobą dodatkowych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności. Właściwa ich identyfikacja pozwoli uzyskać w pełni to, co powinno dawać opakowanie: ochronę produktu, zachowanie jego wartości czy przedłużenie okresu przydatności do spożycia. »
Numer 32, lipiec 2021
Jak uniknąć zagrożeń dla jakości produktu w czasie pakowania
Proces pakowania nie musi nieść ze sobą dodatkowych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności. Właściwa ich identyfikacja pozwoli uzyskać w pełni to, co powinno dawać opakowanie: ochronę produktu, zachowanie jego wartości czy przedłużenie okresu przydatności do spożycia. »
Jak wykorzystać kodowanie kolorami w systemie zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności
Zrozumieć ryzyko, które może wpłynąć na bezpieczeństwo żywności to jedno z pierwszych i najważniejszych zadań, z jakimi muszą zmierzyć się specjaliści ds. jakości i bezpieczeństwa żywności. Wiadomo, że patogeny przenoszone przez żywność powodują szereg komplikacji zdrowotnych, od łagodnej biegunki po niewydolność narządów, paraliż, zaburzenia neurologiczne, ślepotę a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. System kodowania kolorami skutecznie pomaga zapobiegać ryzykownym zdarzeniom podczas produkcji i przetwórstwa żywności. »
Mącznik młynarek (Tenebrio molitor)
Komitet ds.Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (sekcja Nowej Żywności i Bezpieczeństwa Toksykologicznego), złożony z przedstawicieli wszystkich krajów UE, 3 maja 2021 roku wydał pozytywną opinię w sprawie projektu aktu prawnego zezwalającego na wprowadzenie do obrotu mącznika młynarka jako nowej żywności. Termin mącznik młynarek odnosi się do larw chrząszcza Tenebrio molitor . »
Numer 31, czerwiec 2021
Alergeny w firmie - ABC zarządzania w małej firmie produkcyjnej
Alergie pokarmowe czy też nietolerancję pokarmowe o podłożu immunologicznym stają się coraz większym problemem związanym z bezpieczeństwem żywności. Coraz częściej słyszy się o poważnych niepożądanych reakcjach na pokarm. Bardzo istotne jest z punktu widzenia producentów żywności w oparciu o ocenę ryzyka dla konsumentów z alergią pokarmową rozważyć zaprojektowanie pomieszczeń w taki sposób, aby uniknąć krzyżowania się alergenów. Ponadto zapewnić odpowiedni system odpylania w taki sposób, aby zminimalizować prawdopodobieństwo kontaktu krzyżowego alergenów w powietrzu, w całym obszarze przetwarzania zwłaszcza w przypadku sproszkowanych alergenów np. mąki, mleka w proszku, białka sojowego. »
Bacillus cereus - karta charakterystyki
Taksonomia Bacillus cereus jest Gram-dodatnią, ruchliwą, względnie beztlenową laseczką zdolną do wytwarzania endospor. Obejmuje co najmniej dziewięć gatunków: B.cereus sensu stricto znany z właściwości chorobotwórczych wobec ludzi, B. thuringiensis biosyntetyzujący toksyny owadobójcze, psychrotolerancyjny B.weihenstephanensis, B. mycoides oraz B. pseudomycoides charakteryzujące się ryzoidalnym wzrostem na podłożach stałych, B. anthracis będący czynnikiem etiologicznym wąglika, a także posiadający właściwości probiotyczne B. toyonensis, termotolerancyjny i cytotoksyczny B.cytotoxicus oraz izolowany przede wszystkim z żywności B.wiedmannii. »
Jakość wody w przemyśle spożywczym
Woda jest jednym z najpowszechniejszych surowców wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Stosuje się ją do mycia, płukania, blanszowania, pasteryzacji, ogrzewania, chłodzenia, higieny, sprzątania, dezynfekcji urządzeń i do innych jeszcze zadań. Dlatego zadbanie o jej jakość gwarantuje utrzymanie wysokiej jakości wytwarzanych w zakładzie produktów. »
Numer 30, maj 2021
Barwniki spożywcze a alergie pokarmowe
Zastosowanie barwników spożywczych w celu nadania żywności bardziej atrakcyjnego i apetycznego wyglądu stosowane jest powszechnie. Dodany barwnik, choć poprawia wygląd żywności, może mieć negatywny wpływ na zdrowie konsumenta. Powszechnie uważa się, że barwniki naturalne są bezpieczne, natomiast badania pokazują, że mogą być przyczyną reakcji alergicznej, w tym wstrząsu anafilaktycznego. »
Cronobacter spp. - karta charakterystyki
Taksonomia: Bakterie Cronobacter spp. są oksydazo ujemną, katalazo dodatnią, względnie beztlenową, Gram-ujemną, ruchliwą pałeczką. Obecnie rodzaj Cronobacter obejmuje siedem gatunków: C. sakazakii, C. malonaticus, C. turicensis, C. muytjesii, C. universalis, C. dublinensis i C. condimenti. Gatunki C. sakazakii, C. malonaticus, C. turicensis zostały skojarzone z infekcjami klinicznymi noworodków i wcześniaków. »
Jak skutecznie zarządzać alergenami - przydatne listy kontrolne do audytu wewnętrznego, część II
Zarządzanie alergenami w żywności jest niezwykle istotnym zagadnieniem w produkcji żywności. Skuteczne zarządzanie alergenami zależy między innymi od prawidłowej ich identyfikacji w surowcach i produktach gotowych, umiejętności projektowania oddzielnych linii technologicznych dla żywności wolnej od alergenów, mycia i dezynfekcji oraz prawidłowego i jasnego dla konsumenta znakowania alergenów na opakowaniach. »
Nr 29, kwiecień
Bezpieczeństwo mikrobiologiczne i jakość mrożonego mięsa
W dzisiejszych czasach zapewnienie bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności jest głównym zadaniem rynku spożywczego. Niezmiernie ważna staje się sprawa świadomości, umiejętności tworzenia systemowych mechanizmów zapewniania odpowiedniej jakości surowców żywnościowych. Przyczyną psucia się żywności są bakterie, drożdże, pleśnie, enzymy endogenne czy insektycydy. »
Numer 28, marzec 2021
Bezpieczeństwo mikrobiologiczne i jakość żywności mrożonej - owoce
W dzisiejszych czasach znacznie wzrosła rola owoców i warzyw w odżywianiu, stąd też wiele krajów podjęło różne inicjatywy, aby zachęcać konsumentów do spożywania ich w większych ilościach. Wraz z rosnącymi wymaganiami konsumentów dotyczącymi różnorodności i dostępności oraz zmieniająca się struktura światowego handlu doprowadziła do wzrostu popytu na owoce i warzywa. »
Jak uniknąć ryzyka skażenia Listerią w produkcji mrożonych warzyw
Zagrożenie skażeniem Listeria monocytogenes warzyw blanszowanych (w gorącej wodzie lub przez krótki czas na parze - przed ich zamrożeniem) jest z pewnością mniejsze niż w przypadku gotowej do spożycia żywności, takiej jak wędzone ryby, kiełbasy, pasztety czy miękkie sery, ale patogen ten jest bardzo groźny dla tego typu produkcji. Ognisko Listerii związane z mrożonymi blanszowanymi warzywami wystąpiło w latach 2015-2018 w wielu krajach w UE. Dlatego dla zakładów produkujących tego typu warzywa zapobieganie skażeniu tą bakteria powinno być priorytetem. Poniższe wskazówki mogą być pomocne. »
Nr 27, luty 2021
Czy epidemia zwalnia z obowiązku współdziałania z medycyną pracy?
Czas epidemii COVID-19 to okres szczególny dla pracodawców w kontekście wyzwań z zakresu bezpieczeństwa pracy. To też ciężki czas dla służby medycyny pracy. Należy mieć na względzie, że zawieszenie obowiązków związanych z kierowaniem pracowników na okresowe badania profilaktyczne nie zwalnia pracodawców z pozostałych obowiązków związanych ze współdziałaniem ze służbą medycyny pracy w zakresie, o którym mowa w ustawie regulującej jej funkcjonowanie. »
Czyszczenie i dezynfekcja powierzchni dotykowych przez COVID-19 - lista kontrolna: współpraca z podmiotami zewnętrznymi świadczącymi usługi sprzątania.
W zakładach przemysłu spożywczego powinny działać systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności (ang. FSMS) wdrożone zgodnie z zasadami Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych (ang. HACCP) w celu zarządzania ryzykiem bezpieczeństwa i zapobiegania zanieczyszczeniu żywności. »
Nr 26, styczeń 2021
Bezpieczeństwo i jakość podczas transportu produktów żywnościowych
Odpowiednio zorganizowany przewóz produktów żywnościowych jest gwarantem zdrowia konsumentów. Z punktu logistycznego punktu widzenia produkty żywnościowe muszą być transportowane szybko oraz uwzględniać wielu wymagań formalno-prawnych. Sama szybkość nie jest wystarczającym czynnikiem jakości i bezpieczeństwa transportowanych produktów żywnościowych. »
CBD to nie narkotyk: przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kannabinoidów
TSUE stwierdził, że "państwo członkowskie nie może zakazać sprzedaży kannabidiolu (CBD) wyprodukowanego zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, jeżeli jest on wyciągiem z całej rośliny cannabis sativa, a nie tylko z jej nasion i włókien. Zakaz ten może jednak być uzasadniony celem ochrony zdrowia publicznego, lecz nie może wykraczać poza to, co jest konieczne dla jego osiągnięcia". »
Certyfikacja żywności “Viruses-free”
Czy mogę certyfikować swoje produkty znakiem “Viruses-free”? Niedawno otrzymałem propozycję przeprowadzenia audytu, którego uwieńczeniem byłby certyfikat “Viruses-free”. Czy w przypadku pozytywnego zakończenia audytu mogę umieszczać taki znak na etykiecie? - zapytał jeden z naszych Czytelników. »