AJM63
Glifosat: aktualny stan prawny
Komisja Europejska, działając zgodnie z przepisami prawa UE dotyczącego pestycydów i zasadami komitologii, była prawnie zobowiązana do przyjęcia decyzji o odnowieniu zatwierdzenia glifosatu przed wygaśnięciem aktualnej zgody (15 grudnia 2023 r.). Decyzja ta została podjęta na podstawie oceny Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), która nie wykazała istotnych obszarów obaw związanych z wpływem glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko. »
AJM62
Bezpieczeństwo środków aromatyzujących w Unii Europejskiej
Żywność jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wraz z postępem technologicznym i naukowym, żywność jest coraz bardziej wzbogacana o dodatki, w tym środki aromatyzujące. Swobodny przepływ bezpiecznej i zdrowej żywności jest istotnym aspektem rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Aby zapewnić ochronę zdrowia ludzi, UE wprowadziła przepisy regulujące stosowanie środków aromatyzujących. »
Metody potwierdzające wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/644
Zgodnie z załącznikiem nr 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/644 r. ustanawiającej metody pobierania i analizy próbek do celów kontroli poziomów dioksyn, dioksynopodobnych polichlorowanych bifenyli i niedioksynopodobnych polichlorowanych bifenyli w niektórych środkach spożywczych: „Metody potwierdzające” są to metody, które dostarczają pełnych lub uzupełniających informacji, pozwalające na jednoznaczną identyfikację i ilościowe oznaczenie PCDD/F i dioksynopodobnych PCB na najwyższym dopuszczalnym poziomie lub w razie potrzeby na poziomie reagowania. W metodach tych wykorzystuje się chromatografię gazową z wysokorozdzielczą spektrometrią mas (GC-HRMS) lub chromatografię gazową z tandemową spektrometrią mas (GC-MS/MS). »
AJM61
Azotany i azotyny
Komisja Europejska podjęła decyzję o obniżeniu dopuszczalnych wartości azotanów i azotynów w żywności. Nowe przepisy mają na celu ochronę zdrowia konsumentów przed bakteriami chorobotwórczymi, takimi jak Listeria, Salmonella i Clostridia, a jednocześnie zmniejszenie narażenia na nitrozoaminy, z których niektóre są uważane za rakotwórcze. »
Lista kontrolna wdrażania nowego dostawcy. Część II
Dla każdego producenta żywności kluczowe jest dotrzymywanie harmonogramów produkcji, zapewnianie zgodności z przepisami. Jako producent żywności z pewnością masz już grupę godnych zaufania dostawców, jednak, jak pokazała pandemia COVID-19 i atak Rosji na Ukrainę, sytuacja może się bardzo szybko zmienić – czy to z powodu niedoboru surowców, niestabilności gospodarczej, czy nowych przepisów. »
AJM60
Nutri-Score 2.0: Czy Europa jest gotowa na analizę produktów „ultraprzetworzonych”?
Zdaniem naukowców zajmujących się zdrowym żywieniem graficzne etykiety na przodzie wykorzystujące znakowanie kolorami to skuteczne narzędzia pomagające konsumentom w dokonywaniu zdrowszych zakupów żywności poprzez wybieranie produktów o lepszym profilu odżywczym. Pytanie brzmi: czy system Nutri-Score 2.0 spełni te założenia? »
Poziom reagowania zgodny z zaleceniem 2013/711/UE
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/644 „Poziomem reagowania” wynikającym z zalecenia 2013/711/UE nazywamy poziom danej substancji, który został określony w załączniku do tego zalecenia, a którego przekroczenie prowadzić powinno do wszczęcia postępowania, które powinno zmierzać do zidentyfikowania źródeł podwyższonych poziomów tejże substancji. »
AJM59
Granice oznaczalności dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności na podstawie EA-4/22 G: 2018, (WE) nr 1107/2009, oraz ustawy o środkach ochrony roślin
Granicą oznaczalności nazywa się tego rodzaju minimalne stężenie ilości produktu, które stanowi istotny sygnał dla dokonującego oznaczenie co do uzyskiwania precyzyjnego i dokładnego wyniku pomiaru. Granica oznaczalności zależy więc od właściwości oznaczanego produktu, stosowanej aparatury służącej do wyznaczania granicy tejże oznaczalności oraz warunków dokonywania pomiarów. »
Astanksantyna: jak poprawić biodostępność
Astnanksatyna jako karotenoid pierwotnie stosowany jako pigment w przemyśle akwakultury, astaksantyna zyskuje zainteresowanie w naukach o żywności, żywieniu i biofarmaceutyce w ostatnich latach ze względu na swoje doskonałe właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, a także wpływ na zdrowie w przypadku cukrzycy, chorób układu krążenia, raka i tak dalej. Jednak słaba stabilność chemiczna i rozpuszczalność w wodzie sprawiają, że praktyczne zastosowania astaksantyny dla zdrowia ludzkiego stają się wyzwaniem. »
AJM58
Arkusz opisu zagrożeń biologicznych przenoszonych przez żywność: Norowirus
Norowirusy (NoV) są główną przyczyną ostrego zapalenia żołądka i jelit u ludzi (AGE) przenoszonego drogą fekalno-oralną, we wszystkich grupach wiekowych łącznie. Norowirusy określane mianem małych okrągłych wirusów (small round structured viruses – SRSV) są jednymi z najmniejszych wirusów RNA (średnica 27–40 nm), mają symetrię kubiczną, nie mają otoczki i wypustek »
AJM57
Wyzwania i odpowiedzialności producentów marek własnych
Zarządzanie markami własnymi, zwłaszcza w obszarze sieci detalicznych, wiąże się z szeregiem wyzwań związanych z prawem żywnościowym. Właściciele marek własnych muszą nie tylko zadbać o jakość swoich produktów, ale także upewnić się, że ich produkty i etykiety są zgodne z przepisami. »
Audyt identyfikowalności
Identyfikowalność zawsze była krytyczną częścią dokumentacji podczas audytów. Podczas audytu bezpieczeństwa żywności audytor zbiera obiektywne dowody w celu ustalenia, czy system bezpieczeństwa żywności jest odpowiedni i skuteczny. Audytor pomaga firmie w ustaleniu, czy zagrożenia są właściwie identyfikowane, a następnie kontrolowane lub eliminowane. »
Lista kontrolna wdrażania nowego dostawcy. Część I
Dla każdego producenta żywności kluczowe jest dotrzymywanie harmonogramów produkcji, zapewnianie zgodności z przepisami. Jako producent żywności z pewnością masz już grupę godnych zaufania dostawców, jednak, jak pokazała pandemia COVID-19 i atak Rosji na Ukrainę, sytuacja może się bardzo szybko zmienić – czy to z powodu niedoboru surowców, niestabilności gospodarczej czy nowych przepisów. »
AJM56
Analiza ryzyka w teorii i praktyce
Rozporządzenie nr 178/2002 ustanawia następujące zasady ogólne prawa żywnościowego: zasadę celowości, zasadę analizy ryzyka, zasadę ostrożności, zasadę ochrony konsumentów oraz dwie zasady przejrzystości działania organów administracji publicznej w sprawach związanych z bezpieczeństwem żywności, do których zaliczamy zasadę konsultacji społecznych oraz zasadę prawa do informacji publicznej. »
FAO/WHO dokonują przeglądu wytycznych Kodeksu dotyczących przed- i pozbiorczej kontroli Campylobacter u drobiu
Spotkanie JERMA odbyło się w Rzymie we Włoszech w dniach 6–10 lutego 2023 r. Tematem spotkania była pierwotna produkcja brojlerów, od umieszczania piskląt w zakładach produkcyjnych po obsługę konsumenta, a celem była identyfikacja i ocena środków zwalczania Campylobacter u brojlerów w łańcuchu produkcyjnym. »
AJM55
Mikroplastik a patogeny: jakie jest realne zagrożenie?
Coraz więcej badań potwierdza obecność mikroplastiku w produktach codziennego użytku. Znane są badania dotyczące wykrycia mikroplastiku w butelkowanej wodzie pitnej, a także produktach rybołówstwa. Niedawno opublikowane badania pozwalają wysnuć przypuszczenie, że mikroplastik należy traktować również jako potencjalne źródło zanieczyszczeń mikrobiologicznych. »
AJM54
Novel Food: Kto odpowiada za weryfikację statusu żywności jako nowej w rozumieniu przepisów rozporządzenia 2015/2283?
Wprowadzenie do obrotu nowej żywności/składnika wymaga uprzedniego zezwolenia europejskiego, które określa specyfikację nowej żywności i warunki jej stosowania (dawka, matryca żywności itp.). Sprawdź, jakie obowiązki mają przedsiębiorcy wprowadzający na rynek żywność w świetle przepisów rozporządzenia 2015/2283. »
Poznaj projekt wytycznych CCFH dotyczących zarządzania ogniskami chorób przenoszonych przez żywność
Komitet ds. Higieny Żywności Kodeksu Żywnościowego (CCFH) opublikował poprawiony projekt wytycznych dotyczących zarządzania ogniskami chorób przenoszonych przez żywność związanymi z zagrożeniami mikrobiologicznymi. »
AJM53
Barwniki w piekarnictwie i cukiernictwie
Wszystkie dodatki do określonych kategorii żywności reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) na 1333/2008 z 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności. Unijny wykaz dodatków do żywności obejmuje barwniki, substancje słodzące oraz dodatki inne niż barwniki i substancje słodzące »
Inteligentne opakowania do żywności
Monitoring temperatury w produktach żywnościowych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznych i wysokiej jakości produktów oraz ograniczenia marnowania żywności. Jednym ze sposobów kontrolowania historii temperatury produktu, od procesu pakowania do konsumpcji, jest wdrożenie czasowych wskaźników temperatury. Etykiety te stale monitorują i odzwierciedlają historię temperatury w całym łańcuchu chłodniczym w prosty i ekonomiczny sposób. Kilka różnych technologii TTI zostało przebadanych w warunkach laboratoryjnych i zostało opublikowanych w literaturze naukowej. »
AJM52
BIOHAZ: Poradnik dotyczący oznaczania dat i powiązanych informacji na temat żywności
Po otwarciu opakowania produktu spożywczego może dojść do zanieczyszczenia, wprowadzenia nowych patogenów do żywności. Ustalenie limitu czasu spożycia po otwarciu opakowania (drugorzędny okres przydatności do spożycia) jest złożone ze względu na wiele czynników wpływających i luki informacyjne. Poznaj drzewo decyzyjne opracowane przez BIOHAZ, które pozwoli Ci ustalić bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktów spożywczych po otwarciu. »
Mikrobiologia prognostyczna: przydatne programy
Mikrobiologia prognostyczna polega na przewidywaniu zachowań mikroorganizmów w żywności z wykorzystaniem modeli matematycznych. Model prognostyczny w przypadku mikrobiologii jest specjalnym opisem korelacji pomiędzy zaobserwowanymi reakcjami oraz czynnikami odpowiedzialnymi za pojawienie się tych reakcji. »
AJM51
Fałszowanie żywności – lista kontrolna
Ze względu na ciągłe wyzwania związane z integralnością, niejednoznaczne definicje i brak konkretnych wytycznych, producenci pozostają narażeni na fałszowanie żywności. Pojęcie zafałszowanej żywności nie jest niestety jednoznacznie zdefiniowane, co doprowadziło do stworzenia różnych definicji przez naukowców, jak również organy regulacyjne. »
Fałszowanie żywności – lista kontrolna
Ze względu na ciągłe wyzwania związane z integralnością, niejednoznaczne definicje i brak konkretnych wytycznych, producenci pozostają narażeni na fałszowanie żywności. Pojęcie zafałszowanej żywności nie jest niestety jednoznacznie zdefiniowane, co doprowadziło do stworzenia różnych definicji przez naukowców,jak również organy regulacyjne. »